19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Американски стил: не може да биде полесно. LiveInternet Talk

  1. Подлабоко кабинет, толку повеќе шокови
  2. "Единствена" висока мода
  3. Американски забава
  4. Чевли низ главата
  5. И во тушот ги сакаат маиците.
Happy__baby сите записи на авторот

сите записи на авторот

Smart_girls Smart_girls

Американците со право се нарекуваат "нација на попусти" - тие навистина не сакаат да ги трошат парите. И ако еден Американец се соочи со избор - купи готови фустан по првична цена или почекајте за попуст, верувајте ми, таа ќе го претпочита второто. Не секоја жена може да си дозволи фустан од Армани за 245 долари и модална чанта за него за иста количина. Затоа, веројатно е дека слична облека, но поедноставна, на пример, изработена од полиестер, ќе се купи во една од стоковните куќи по пониска цена ( $ 50) и ќе го заземе своето место во плакарот веднаш до соодветната торба (за 45 долари).


Подлабоко кабинет, толку повеќе шокови


Работа како брокери, адвокати или маркетиншки менаџери, жените постојано се принудени да ја прошират својата гардероба и, покрај традиционалните фустани, да присуствуваат на црква и приеми, да имаат деловни костуми. Покрај тоа, речиси секоја жена има неколку фармерки, џемпери и пар добро облечени патики, кои едноставно не можат да ги отфрлат.
Покрај тоа, мноштво чевли, шалови, долна облека, најлон чорапи, капи, ракавици и други предмети од женски тоалети, кои можеби се стекнати за време на Втората светска војна - немодерен, прашлив и holey.


Значи, американската гардероба може да се подели во три категории:
- стара облека што таа никогаш нема да ја носи;
- убави омилени работи што често се носат;
- убави омилени работи кои веќе не се погодни за неа.
Американската стандардна гардероба е доста импресивна по големина и речиси секогаш е полна со разни алишта. Меѓутоа, кога е поканета на забава, таа секогаш се жали дека нема што да носи. Затоа, речиси секој месец, повторно оди до продавница и купува нова работа.
Износот што го трошат обично зависи од возраста. Младите жени "повлекуваат" скоро сите плати за облека и козметика, обидувајќи се прво да ја креираат главната гардероба и потоа да ја надополнуваат. Средновечните дами обично трошат пари за да купат капи, ракавици и палта. За секој вид облека, се разбира, обувки и додатоци се избрани.
Од гледна точка на модата, просечниот американски граѓанин постојано го следи основното правило: колку е побогата и постара таа станува, толку полошо се облекува ...


"Единствена" висока мода


Барањата за бизнис гардероба се доста високи. Се базира на неколку костими, здолништа, блузи и појаси за појавување во стил, заедно со неколку вечерни и викенд фустани (што може да се случи во компанијата). Вообичаено, американските жени кои работат во канцеларијата се придржуваат кон конзервативен стил, за оние кои според природата на нивната активност мора да се сретнат со "надворешниот свет" (клиенти или партнери на компанијата), едноставно се потребни скапи костими од познати дизајнери.
Патем, за модни имиња. Околу 80 отсто од американските жени го поддржуваат националниот продуцент, односно купуваат американски и канадски брендови, чии имиња нема да ни кажат ништо за нашиот читател. Но, тие не се водени од патриотски чувства, но со здрава практичност - облеката на локалните фирми е поевтина од странските. Меѓутоа, ако една американска жена добива поевтин и квалитетен увоз (патем, понекогаш украински или белоруски), таа би сакала тоа (особено за блузи, маици, џемпери, костими за капење и друга трикотажа).
Високо рангираните претставници на високото општество "принудени" да се облекуваат во скапи брендови, кои во Америка главно се италијански и француски - Армани, Прада, Версаче, Д & Г. Ми се допаѓа - не ми се допаѓа, но ако одите на вечера во Буш или во добротворна топка со учество на ВИП гостите, бидете љубезни, ставете "мода униформа".
При изборот на вечерни фустани, американските жени се водени или од стереотипи (француските и италијанците нема да понудат лоша мода) или од желбата да носат нешто егзотично (од двете американски и руски крзнени палта ќе го изберат второто).

Млади Деним
Млади "Деним"


Американската младина повеќе ослободена во прашања за модата. На пример, студентите гардероба се состои од сини фармерки, џемпери, маици и кошули. Што се однесува до "модните имиња", тогаш не постојат посебни идоли кај младите луѓе, добро, освен Gar, CK, DKNY, ако, се разбира, овие алишта се продаваат со попуст.
Тие не сакаат крзно и не особено ја сакаат кожата (можеби, така утешавајќи, бидејќи палто за $ 2000-3000 не е прифатливо за секоја девојка). Меѓутоа, ако успеете да купите ниски цени бразилски кожени панталони или јакна, тие се среќни за дневникот сезона два (Бразил за Америка е ист како за нас Турција е свето место за кожни шопинг).


Американски забава


А шопинг, не е важно, излез или локална - омилена забава на Американците. Дали знаете што многу тинејџерки ги прават после училиште? На пат кон дома, одат на сите продавници на патот, го проучуваат асортиманот, дознаваат кога се планирани продажбите, и им ги раскажуваат своите мајки за тоа, и оние на нивните модни консултанти.
Американците навистина го ценат своето слободно време и затоа сакаат да купуваат централно: во голема стоковна куќа или во супермаркет. Тие никогаш нема да пазаруваат во потрага по чевли погодни за нов фустан, но сигурно ќе купат фустан, чевли, чанти и додатоци во една продавница или ќе му го доверат на нивниот моден консултант.
Оваа професија станува сè попопуларна во Америка. Девојките со добар вкус, како по правило, поранешни модели, им помагаат на деловните жени да ја направат и да ја ажурираат својата гардероба. Користејќи ги нивните врски во модниот свет и други информации, консултантите секогаш се свесни за модни вести, нови колекции во продавници и попусти на старите. Покрај тоа, нивните услуги се користат не само од богати деловни дами, туку и од жени со просечен приход.


Чевли низ главата


Многу од вас веројатно слушнале смешни приказни за тоа како во Америка можете да запознаете девојка која ќе работи во деловен костум и патики. Тоа нè тера да се смееме, но локалните жители дури и не се насмеат - совршено добро знаат дека во нејзината торба има пар скапи канцелариски чевли за 200 долари.
Чевли - ова е света гардероба што работи Американка. Тие можат да купат евтина блуза, но тие нема да заштедат на чевли. Значи, ако зборуваме за бизнис или вечерни чевли, цената на 200500 $ не ги шокира американските жени
Одење или спортски чевли за рекреација - сосема различен разговор. Може да биде ефтин, бразилски или локален, кожа или кожа.
Американските жени не се особено опседнати со додатоци. Оваа количина на златен накит, која може да се види на обична украинска жена што јава во трамвај во текот на денот (само синџир со приврзок, обетки, нараквица и пар прстени), не е дозволено од страна на американските жени, особено во работното попладне. Златото е нешто од категоријата на вечерни додатоци, но тие исто така се украсени со умереност. Американските жени често носат метал накит - клипови, обетки и прстени со позлата, и за да покажат добар вкус тие користат оригинален дизајнерски накит во вредност од 100 долари и повеќе.
Како накит, тие користат очила со модерни рамки (дури и ако немаат проблеми со видот) и часовници. Сепак, самите часовници може да изгледаат многу едноставно (и чинат 20-30 долари), но неколку оригинални заменливи ремени можат да ги ажурираат секој ден. Скапите Gucci, Rolex, Longuine часовници во вредност од неколку илјади долари се носат само од оние кои носат Гучи. Не е вообичаено да се мешаат две неспоиви стилови - луксузни часовници и костуми за патеки.


И во тушот ги сакаат маиците.


Северноамериканските жени на првата можност ја менуваат својата облека во неформална облека. На пример, канцелариски менаџер кој носи скапа костум на работа може да се надева на денот кога таа ќе се промени во изненадени фармерки и волнени скокачи дома.
Homewear може да биде поедноставно - евтини панталони и акрилен џемпер купени во една од продавниците што се продаваат со попуст. По работа и за време на викендите, жените сакаат да носат маици и машки кошули, што ги чинат американските стандарди, е ниска - до 20 долари.

http://www.podruga.net

Дали знаете што многу тинејџерки ги прават после училиште?