19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Како да напишете одлична биографија за инженер за софтвер

 1. За овој напис
 2. Како да напишете биографија
 3. Како да не се напише биографија
 4. Мали трикови
 5. Напишете приказна
 6. Оптимизирајте ја читливоста на читањето
 7. Совет за дипломирани студенти
 8. Алатки што ги препорачувам

Превод статии Zhia Hwa Chong "Како да напишете одличен резиме за инженери за софтвер."

статии

Оваа статија е наменета за оние кои штотуку започнуваат барање работа и размислуваат како најдобро да направат биографија.

Неодамна напишав статија за тоа како сама се подготвував за интервјуа, а потоа ја примив мојата работа во соништата на Твитер. Добив многу повратни информации од луѓе кои сакаа да научат повеќе, особено, како да напишам биографија.

Оваа статија е збирка совети и мали трикови собрани од мене и Кристин Симонс , главен технички работник на Твитер. Работев со неа за време на моето барање работа и беше одлична соработка.

Во оваа статија ќе најдете:

 • Како да напишете биографија.
 • Како да не се напише биографија.
 • Дополнителни суптилности.
 • Совети за дипломирани студенти.
 • Алатки / ресурси што можам да ги препорачам.

За овој напис

Се сеќавам на денот кога требаше да ја напишам мојата биографија, но ништо не ми падна на памет. Јас дури и немав идеја од каде да започнам. Не бев сигурен дали треба да напишам за хобито и дали моето CV беше продажен асистент за CV. Со други зборови, кога станува збор за пишување биографија, се чувствував изгубено.

Како што се испостави Пишување на CV тоа е и наука и уметност и процесот на неговото создавање може да биде застрашувачки.

Да ја разјасниме ситуацијата: по професија не сум вработувач, па затоа немам претстава што бараат Eychary, скокнувајќи низ биографија.

Сакав да го споделам она што сам го научив додека подготвував CV, а потоа се обратив за помош на Кристин, која помогна да се пополнат празнините во некои области.

Текстот подолу е резултат на работата на нашиот колективен ум.

Како да напишете биографија

Резимето треба да биде кратко, концизно и исто така лесно да се прочита.

Ова значи:

 • Бидете доследни. За читливост, користете еден фонт (Arial / Times New Roman ќе стори) и не повеќе од три различни големини на фонтот.
 • Користете секции (направете четири главни: работно искуство, образование, вештини, проекти).
 • Користете клучни зборови и бидете внимателни. Вработените бараат клучни зборови (на пример, Java, Python, Hadoop, во реално време , итн.).
 • Може да наведете сметки во социјалните мрежи , доколку се релевантни. GitHub е популарен хостинг софтвер, така што ќе биде добар на списокот. И Snapchat не е многу.
 • Објаснете зошто сте во оваа позиција. Може да напише насловно писмо како апликација или направете резиме на горниот дел од вашата биографија. Ова им испраќа на работодавците посилен сигнал за тоа кои сте и зошто сакате да аплицирате за оваа работа.
 • Користете броеви. Ако помогнавте во скалирање на страницата, не опишувајте го со зборови - напишете индикатори. „Помогнав да ја рангирам страницата од 10K прегледи на ден до 100K прегледи на ден“.
 • Користете го активниот глас. Користете зборови како „создадени“, „спроведени“, „завршени“, „испланирани“.
 • Користете PDF Било кој друг формат, како што е .docx, може да доведе до грешки при прикажување на вашата биографија на друга машина.
 • Изберете 2-3 проекти што многу добро ги познавате. Треба да знаете од врвот до дното, горе и долу. Знаењето на два или три проекти покажува многу добро посветеност и можност за завршување на работата - две карактеристики што секоја компанија сака да ги види.

Погледнете го ова резиме:

Создадено е во .docx, и затоа е многу тешко да се постигне соодветно форматирање. Испраќајќи го во оваа форма, се потпирате на среќа, под претпоставка дека работодавачот ќе има инсталиран Microsoft Word и тој ќе може правилно да го прочита резимето.

Само зачувајте го во PDF. Ова ќе ве спаси од многу проблеми.

Важноста на резимето е од големо значење. Причината за ова е дека работодавачот (особено во врвна компанија) добива стотици, ако не и илјадници CV дневно. Замислете дека ќе поминат по една минута, и обработуваат 300 парчиња на ден. Ова е 5 часа работа на ден, 25 часа неделно.

Кратко, концизно резиме, според добро познатата изрека, треба да се собере на една страница. Ова е препорака, а не правило . Но, ако сте дипломиран колеџ без искуство зад вас, држете се со овој метод.

Како да не се напише биографија

Не сметајте го вашето CV како хроника, каде што сè што сте работеле во минатото, е означено во обратен хронолошки редослед. Со други зборови, пристапете кон вашата биографија критички.

Ова значи:

 • Не ги наведувајте сите позиции што сте ги работеле уште од дипломирањето. Ангажирањето на продавачот на одмор не е многу заинтересирано за техничката компанија.
 • Не оценувајте го нивото на вештина. Идентификувајте ги технологиите со кои работите. Во исто време, испуштете зборови како „добро ниво“, „експерт“, итн.
 • Не ги наведувајте сите клучни зборови. кои некогаш слушнале . На пример, „големи податоци“, „реално време“, „машинско учење“, „докер“, „стриминг на серија“. Користете ги со претпазливост. Најверојатно ќе ве праша за интервју. покажете го вашето знаење во посочените области.
 • Не навлегувајте во детали без да објаснувате зошто е ова важно. Повеќето кандидати имаат неколку добри проекти на акции, но не можат да му покажат на работодавецот дека овој проект е релевантен.
 • Не наведувајте непотребни вештини. Познавање на Microsoft Excel, Word и други основни вештини е кај повеќето луѓе, така што тие не можат да се споменат.

Мали трикови

Овој дел е за помалку важни работи, но мислам дека треба да знаете и за нив. Тие ми помогнаа да го искористам вистинскиот тон кога ја пишував мојата биографија.

Напишете приказна

Наставна програмаæ е приказна - вашата приказна. Замислете дека поканувате некого да земе учество во туристичка приказна, а приказната ќе биде за вас.

Работодавците / Eychary сакаат да знаат дека имате добро разбирање во нивната област на активност и имаат потенцијал за раст. Затоа, сè што ви го покажува умот, ќе биде корисно во вашата биографија.

Користете биографија како начин да оставите добар впечаток. Кои се најголемите достигнувања, предизвици, пречки во вашиот професионален живот и како тоа ве прави најдобар кандидат за оваа позиција? Вашето CV треба да биде обид да одговорите на овие прашања.

Исто така, ќе биде многу добра идеја да се прикажат во резиме патенти, публикации, пронајдоци поврзани со позицијата за која аплицирате.

Во повеќето случаи, можете да размислите како вашиот патент се однесува на работа, затоа слободно вклучете го во вашето CV. Помислете на други активности од вашиот живот за да ги покажете вашите хоби покрај работата.

Оптимизирајте ја читливоста на читањето

Многу е важно да се разбере дека биографијата не е набројување на она што сте го направиле, туку е значајна и добра мисловна историја на вашето патување.

Бидете многу селективни за тоа што сакате и не сакате да го вклучите во оваа приказна. Секоја позиција во списокот ќе му каже на работодавецот кој сте и зошто сте квалификувани за таа позиција.

Една ментална вежба ми беше многу корисна. Ако имам само 60 секунди да убедам некој да ме вработи, тогаш на што точно ќе се фокусирам? Откако се решив, се враќам на резимето и ги истакнувам оние работи за кои размислував.

Пример би бил:

„Јас сум инженер за заднина, главно ангажиран во архитектурата РЕСТ. Создадов високо скалабилна веб-апликација за милиони корисници и ја реализирав визијата за производот на мојата компанија “.

Поени што треба да бидат опфатени во резимето се:

 • инженер за заден дел
 • РЕСТ
 • скалирање
 • визија за производот.

На ова би ја градел мојата биографија. Што сум направил во минатото што ќе ја покаже мојата страст кон производот, моите вештини за инженер за заден дел, моето дизајнерско искуство? Кои показатели за скалирање можам да дадам?

Совет за дипломирани студенти

Совет за дипломирани студенти

Овој дел вреди да се обрне внимание на оние кои штотуку завршиле со студирање или ја промениле својата нетехничка кариера во кариера за развивачи.

Дали е важно брендот? Да, така Училиштето каде што студиравте и компанијата во која стажирате се важни фактори.

Некои компании се обидуваат да ангажираат луѓе од одредени образовни институции - тогаш идејата доаѓа до обични „осомничени“ како Стенфорд, МИТ, Универзитетот во Вашингтон - и ако студиравте во една од овие врвни институции, веќе имате предност.

Но, ако не учевте на толку престижно место, сè не е изгубено ниту за вас. Состојно универзитетско име му дава одреден сигнал на работодавецот, но и другите сигнали се исто така важни.

Да речеме дека не студиравте на Стенфорд и вие нема големо искуство во техничка компанија . Во овој случај, Кристин советува да се стави поголем акцент на вашето сегашно искуство и колку добро одговара на техничката компанија каде сакате да одите.

Честопати се случува да се види дека кандидатите детално ја опишуваат нивната напорна работа од продавачите за време на летниот период и колку биле корисни резултатите од нивната работа. Но, ова не му кажува на работодавачот дека овие кандидати се погодни за работа во техничка компанија.

Технолошка компанија е многу различна од работата на продавачот. Ејчар сака да го убедите дека вие сте тој што треба да се вработи.

Добар кандидат ќе напише детално за своето искуство во трговијата, но исто така ќе го врзува за позицијата што ја сака.

Ако мислите дека немате шанси, бидејќи никогаш не сте работеле во областа на технологијата, не очајувајте. Вашето искуство не е единствената работа што ги одредува вашите квалификации. Вашите хоби и интереси исто така можат да бидат корисни сигнали.

Ако сакате да се занимавате со електроника, да залемете нешто или да направите нешто што ќе ја покаже вашата способност да управувате со сложени технологии, рефлектирајте го ова во вашето CV. На крајот на краиштата, работодавачот сака да види како вашата позадина се однесува на оваа позиција.

Сите луѓе се различни, и секоја личност има свој сет на вештини. Покажете му на работодавачот за што сте способни. Користете ги вашите 60 секунди правилно и дајте му причина на Хачар да мисли на вас како вистински избор.

Ако имате шанса да се покажете, искористете го за да ја добиете вашата работа од соништата.

Алатки што ги препорачувам

Пукање на интервјуто за кодирање - Одлична книга за програмирање воопшто. Оваа статија донесе неколку совети од тоа во врска со компилацијата на CV. Ја користев оваа книга за да го подготвам мојот прв нацрт на биографијата.

Google Resume - убава книга, особено - за матурантите. Зборува за тоа како да се оддели важното од средното, како да се напише биографија и, исто така, се дава нешто како чекор-по-чекор инструкции за тоа како да се добие работа.

Можеш претплатете се на мојот билтен за да добиете примери за добри CV и совети за барање работа.

Можеш  претплатете се на мојот билтен  за да добиете примери за добри CV и совети за барање работа


Кои се најголемите достигнувања, предизвици, пречки во вашиот професионален живот и како тоа ве прави најдобар кандидат за оваа позиција?
Ако имам само 60 секунди да убедам некој да ме вработи, тогаш на што точно ќе се фокусирам?
Што сум направил во минатото што ќе ја покаже мојата страст кон производот, моите вештини за инженер за заден дел, моето дизајнерско искуство?
Кои показатели за скалирање можам да дадам?
Дали е важно брендот?