19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Профпідготовка щодо поводження з відходами

  1. НАВЧАННЯ В ГАЛУЗІ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ В даний час не існує діючих...
  2. Хто повинен пройти навчання?
  3. За якою програмою потрібно пройти навчання?
  4. Який документ потрібно отримати за результатами навчання?

НАВЧАННЯ В ГАЛУЗІ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

В даний час не існує діючих підзаконних нормативних правових актів, що регулюють питання професійної підготовки в сфері охорони навколишнього середовища.

Пред'являючи вимоги до навчання працівників підприємства (організації), інспектори наглядового органу спираються виключно на ст. 73 Федерального закону від 10.01.2002 № 7-ФЗ «Про охорону навколишнього середовища» (в ред. Від 13.07.2015; далі - Федеральний закон № 7-ФЗ) (виділено автором):

витяг
з Федерального закону № 7-ФЗ

Стаття 73. Підготовка керівників організацій і фахівців в області охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки
1. Керівники організацій та фахівці, відповідальні за прийняття рішень при здійсненні господарської та іншої діяльності, яка призводить або може мати негативний вплив на навколишнє середовище, повинні мати підготовку в галузі охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки.
2. Підготовка керівників організацій і фахівців в області охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки, відповідальних за прийняття рішень при здійсненні господарської та іншої діяльності, яка призводить або може мати негативний вплив на навколишнє середовище, здійснюється відповідно до законодавства.

Відзначимо, що ст. 73 розміщена в гл. XIII «Основи формування екологічної культури» Федерального закону № 7-ФЗ. На наш погляд, говорити про серйозне освіту в рамках щеплення основ екологічної культури недоречно. Максимум що тут можна вимагати - це проходження деяких просвітницьких курсів на тему необхідності дбайливого ставлення до природи.

Строгий правовий аналіз зазначеної норми дозволяє зробити висновок про її некоректності, що знайшло відображення в судовій практиці.

СУДОВА ПРАКТИКА

При проведенні Росприроднагляду планової перевірки дотримання Установою вимог законодавства Російської Федерації в сфері природокористування і охорони навколишнього середовища було встановлено його порушення, яке виразилося в незабезпеченні підготовки керівників Установи і фахівців в області охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки, відповідальних за прийняття рішень при здійсненні господарської та іншої діяльності, яка справляє чи може справити негативний вплив на навколишнє середовище.
Постановою Росприроднагляду Заклад було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 20 000 руб. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 8.1 [1] Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП РФ). У протоколі про адміністративне правопорушення та постанові про призначення адміністративного покарання було зазначено, що Установі ставилося порушення п. 1 ст. 73 Федерального закону № 7-ФЗ.
Установа звернулося до арбітражного суду з заявою про визнання незаконним та скасування даної постанови. Рішенням арбітражного суду позовні вимоги були задоволені.
Розглянувши касаційну скаргу Управління Росприроднагляду на вказане рішення арбітражного суду, федеральний арбітражний суд прийшов до висновку, що непроходження посадовими особами Установи відповідної підготовки в області охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки свідчить про допущені недоліки в області формування екологічної культури і не утворює об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ст. 8.1 КоАП РФ.
Рішення суду: рішення арбітражного суду було залишено без змін, касаційна скарга Управління Росприроднагляду - без задоволення (див. Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 09.12.2009 у справі № А69-1837 / 2009).

Розцінювати даний посил можна так: суд не заперечує необхідності проходження співробітниками Установи спеціальної підготовки, проте не відносить дане порушення - непроходження такої підготовки - до порушення в рамках експлуатації Установи. А спеціальної норми, яка передбачає відповідальність за відсутність спеціальної підготовки, законодавством не передбачено. Тобто тут має місце правова прогалина, який дозволяє природо користувачам порушувати закон без залучення їх до відповідальності.

Відсилання ж до законодавства, яка міститься в п. 2 ст. 73 Федерального закону № 7-ФЗ ( «Підготовка керівників організацій і фахівців [...] здійснюється відповідно до законодавства»), при відсутності цього самого законодавства робить дану норму недіючої.

Відзначимо, що Наказ Ростехнагляду від 20.11.2007 № 793 «Про підготовку та атестації керівників і фахівців організацій в галузі забезпечення екологічної безпеки» втратив чинність, проіснувавши всього півтора року (початок дії - 28.03.2008, закінчення - 28.09.2009). У зв'язку з цим Ростехнагляд випустив лист, витяг з якого наведено нижче (виділено автором):

витяг
з листа Ростехнагляду від 24.09.2009 № АФ-43/3838
«Про порядок організації підготовки і атестації в галузі забезпечення екологічної безпеки»

[...]
1. При організації підготовки і атестації в галузі забезпечення екологічної безпеки до прийняття інших нормативних правових актів необхідно керуватися Положенням про організацію роботи з підготовки та атестації фахівців організацій, піднаглядних Федеральній службі з екологічного, технологічного і атомного нагляду, затвердженого Наказом Ростехнагляду від 29 січня 2007 р . № 37 [2] [...], і розпорядженням Ростехнагляду від 8 квітня 2009 року № 18-рп.
2. Програми підготовки в галузі забезпечення екологічної безпеки узгоджуються з Федеральною службою з екологічного, технологічного і атомного нагляду. При розробці та погодженні даних програм необхідно керуватися:
вимогами до мінімуму змісту додаткових професійних освітніх програм підвищення кваліфікації «Забезпечення екологічної безпеки керівниками та спеціалістами загальногосподарських систем управління», «Забезпечення екологічної безпеки керівниками та спеціалістами екологічних служб та систем екологічного контролю», «Забезпечення екологічної безпеки при роботах в галузі поводження з небезпечними відходами» [3] , Які передбачають, зокрема, при успішному завершенні кваліфікаційних випробувань видачу здобувачеві посвідчення (свідоцтва) про підвищення кваліфікації державного зразка;
[...]

Даний лист був актуально, поки повноваження з організації та контролю підготовки та атестації фахівців в області забезпечення екологічної безпеки не були передані від Ростехнагляду Росприроднадзору:

витяг
з Наказу Росприроднагляду від 29.09.2010 № 283
«Про повноваження Росприроднагляду і його територіальних органів відповідно до Постанови Уряду Російської Федерації від 13.09.2010 № 717»

Відповідно до Указу Президента Російської Федерації від 23 червня 2010 року № 780 «Питання Федеральної служби з екологічного, технологічного і атомного нагляду» і постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2010 № 717 «Про внесення змін до деяких Постанови Уряду Російської Федерації з питань повноважень Міністерства природних ресурсів і екології Російської Федерації, Федеральної служби з нагляду в сфері природокористування, Федеральної служби з екологічного, технологічного і атомного нагляду »в ялинках забезпечення виконання покладених повноважень наказую:
1. Центральному апарату Росприроднагляду:
[...]
1.9. організовувати в контролювати підготовку і атестацію фахівців в області забезпечення екологічної безпеки;
[...]

Незважаючи на те що відповідні функції були передані Росприроднадзору ще в 2010 г. (5 років тому!), Нормативно-правовий акт, яким можна було б керуватися при підготовці та атестації фахівців в області забезпечення екологічної безпеки [4] , Поки не був прийнятий даної Федеральною службою.

Не секрет, що Росприроднагляд справно користується документами Ростехнагляду, які були видані в великій кількості в той нетривалий період, коли функції з регулювання природоохоронної діяльності здійснювала ця Федеральна служба (причому навіть тими документами, які сам Ростехнагляд скасував). Таким чином, є ймовірність, що Росприроднагляд, якщо захоче, зможе посилатися в майбутньому на документи Ростехнагляду про підготовку і атестацію фахівців.

Наостанок зазначимо, що при всій некоректності ст. 73 Федерального закону № 7-ФЗ, що приводить до того, що її положення можна не дотримуватися зовсім, в ній є слова, які обмежують коло тих, хто навчається (так, навчатися повинні керівники організацій та фахівці, відповідальні за прийняття рішень при здійсненні господарської та іншої діяльності, яка спричинює чи може спричинити негативний вплив на навколишнє середовище), на відміну від відповідної норми ст. 15 Федерального закону від 24.06.1998 № 89-ФЗ «Про відходи виробництва та споживання» (далі - Федеральний закон № 89-ФЗ).

Як правило, відповідальним за прийняття рішень на підприємстві (в організації) є генеральний директор: саме він в першу чергу повинен пройти необхідну підготовку. Крім того, додатково можна навчити співробітника, відповідального за охорону навколишнього середовища (щоб у представників контролюючої інстанції не виникало зайвих питань). Начебто все логічно. Логіка зникає тоді, коли мова заходить про навчання в галузі поводження з відходами, про що ми розповімо далі.

НАВЧАННЯ В ОБЛАСТІ РОБОТА З ВІДХОДАМИ

Наведемо «нещасливу» ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ:

витяг
з Федерального закону № 89-ФЗ

Стаття 15. Вимоги до професійної підготовки осіб, допущених до обігу з відходами I-IV класу небезпеки
1. Особи, які допущені до обігу з відходами I-IV класу небезпеки, зобов'язані мати професійну підготовку, підтверджену свідоцтвами (сертифікатами) на право роботи з відходами I-IV класу небезпеки.
2. Відповідальність за допуск працівників до роботи з відходами I-IV класу небезпеки несе відповідна посадова особа організації [5] .
3. Порядок професійної підготовки осіб, допущених до збору, транспортування, обробки, утилізації, знешкодження, розміщення відходів I-IV класів небезпеки, і вимоги до її здійснення встановлюються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері освіти, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що здійснює державне регулювання у сфері охорони навколишнього середовища.

Незважаючи на те що п. 3 вступив в чинності 1 липня 2015 року, порядок професійної підготовки і вимоги до її здійснення до сих пір не затверджені. Більш того, навіть проекту відповідного документа на федеральному порталі проектів нормативних правових актів http://regulation.gov.ru/ немає.

У той же час в проекті поправок до проекту Федерального закону № 392898-6 «Про внесення змін до Федерального закону" Про охорону навколишнього середовища "та інші законодавчі акти Російської Федерації», прийнятому Державною Думою Федеральних зборів Російської Федерації в першому читанні 19 березня 2014 р ., в ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ пропонується внести наступні зміни:

  • в назві статті слова «професійну підготовку» замінити словами «професійної освіти»;
  • п. 1 викласти в новій редакції: «1. Особи, які допущені до обігу з відходами I-IV класів небезпеки, зобов'язані отримати професійне навчання або додаткову професійну освіту, підтверджену посвідченнями і (або) дипломами на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки »;
  • доповнити п. 3 [6] : «3. Професійне навчання і додаткову професійну освіту осіб, допущених до збору, транспортування, обробки, утилізації, знешкодження, розміщення відходів I-IV класів небезпеки, здійснюється відповідно до законодавства про освіту ».

Давайте порівняємо ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ в чинній редакції зі ст. 15 в редакції, яка запропонована розглядаються законопроектом (виділено автором):

15 в редакції, яка запропонована розглядаються законопроектом (виділено автором):

Таким чином, положення ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ планується привести у відповідність до норм чинного законодавства, в першу чергу Федерального закону від 29.12.2012 № 273-ФЗ «Про освіту в Російській Федерації» (в ред. Від 13.07.2015; далі - Федеральний закон № 273-ФЗ). Справа в тому, що в даному нормативному правовому акті немає поняття «професійна підготовка», тому законопроектом пропонується замінити його на «професійна освіта» і «професійне навчання».

СЛОВНИК

Відповідно до пп. 12 і 13 ст. 2 Федерального закону № 273-ФЗ:
професійна освіта - вид освіти, який спрямований на придбання які навчаються в процесі освоєння основних професійних освітніх програм знань, умінь, навичок і формування компетенції певних рівня і обсягу, що дозволяють вести професійну діяльність у певній сфері та (або) виконувати роботу по конкретним професії або спеціальності ;
професійне навчання - вид освіти, який спрямований на придбання учнями знань, умінь, навичок і формування компетенції, необхідних для виконання певних трудових, службових функцій (певних видів трудової, службової діяльності, професій).

Також в Федеральному законі № 273-ФЗ немає поняття «сертифікат», а термін «свідоцтво» використовується в дещо іншому контексті, в зв'язку з чим у пропонованій нормі дані документи замінені дипломами та посвідченнями, що відповідає сучасному законодавству про освіту.

Крім того, законопроектом пропонується замінити вже розглянуте нами раніше положення про встановлення федеральним органом виконавчої влади порядку професійної підготовки і вимог до її здійснення: так, професійне навчання і додаткову професійну освіту повинні будуть здійснюватися відповідно до законодавства про освіту. Таким чином, п. 3 у чинній редакції, швидше за все, буде «винищений», так і не заробивши на практиці.

Що ж, залишимо поки дану колізію і розглянемо ситуацію, що склалася в області професійної підготовки, як ніби п. 3 взагалі немає в ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ.

Хто повинен пройти навчання?

Відповідно до ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ професійну підготовку зобов'язані мати особи, допущені до обігу з відходами I-IV класу небезпеки. Якщо строго слідувати цій нормі, то навчання повинні пройти всі співробітники підприємства (організації), тому що будь-який співробітник рано чи пізно викине що-небудь в урну, тим самим ставши образователем відходу, який передав його на накопичення. Чим не особа, яка здійснює поводження з відходами? Але якщо в цьому випадку ще можна посперечатися, сказавши, що урна, в яку співробітник кинув, наприклад, серветку, йому не належить і, відповідно, він не займається діяльністю з накопичення відходів, то як бути з прибиральницею, яка викидає сміття з урни в контейнер? Вона займається діяльністю щодо поводження з відходами?

Розлогий формулювання даної статті використовується чиновниками на свій розсуд, причому в останні роки «чиновницьке розсуд» все частіше зміщується в бік «чиновницького волюнтаризму». Якщо раніше досить було навчити одного відповідального за поводження з відходами, потім - кілька людей, то зараз потрібно мало не поголовне навчання, причому зустрічається навіть практика торгу.

Наприклад, такою інформацією поділився учасник семінару з поводження з відходами: наглядовий орган погоджується на те, щоб 40 співробітників навчили на спеціальних курсах поза підприємства, а решті штат (500 осіб) - за допомогою внутрішніх ресурсів підприємства і заповненням відповідного журналу (з Ф.И .Про. і підписами навчених).

Така тенденція знайшла відображення і в судовій практиці, яка, на жаль, з кожним роком вселяє все менше оптимізму.

СУДОВА ПРАКТИКА

Товариство звернули до Центрального управління Ростехнагляду Із заявив про видачу Ліцензії на Здійснення ДІЯЛЬНОСТІ относительно поведение з відходами.
В рамках РОЗГЛЯДУ заяви та Доданий до неї документів булу проведена позапланова віїзна перевірка Товариства, в ході якої Товариством були представлені свідоцтва про професійну підготовку на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки на заступника генерального директора та машиніста-бульдозериста. Інші працівники Товариства, допущені до діяльності щодо поводження з відходами (персонал на КПП, майстер по будівельним роботам, нормувальник), не мали професійної підготовки, підтвердженої свідоцтвами (сертифікатами) на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки.
Рішенням Центрального управління Ростехнагляду було відмовлено Товариству в наданні ліцензії на підставі ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ. Товариство звернулося до арбітражного суду з заявою про визнання недійсним даного рішення. Рішенням арбітражного суду, залишеним без зміни постановою арбітражного апеляційного суду, в задоволенні заяви було відмовлено. У касаційній скарзі Товариство просило скасувати рішення і постанову, оскільки вони були прийняті незаконно і необгрунтовано.
Відповідно до думки федерального арбітражного суду, суди правильно встановили, що Товариством були представлені свідоцтва про професійну підготовку на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки тільки на заступника генерального директора та машиніста-бульдозериста; свідоцтв на інших співробітників представлено не було. Крім того, заявником не були приведені докази того, що технологія рекультиваційних робіт на дільниці виконання робіт виключає необхідність участі в роботах з відходами I-IV класів небезпеки персоналу на КПП, майстри по будівельним роботам, нормувальника.
Рішення суду: рішення арбітражного суду і постанову арбітражного апеляційного суду були залишені без зміни, а касаційну скаргу Товариства - без задоволення (див. Постанова ФАС Московського округу від 19.07.2011 № КА-А40 / 7167-11 у справі № А40-131967 / 10 -152-803).

Таким чином, на думку суду, повинні бути навчені навіть ті співробітники, які сидять на КПП. Або потрібно довести, що ці особи поводження з відходами не здійснюють. При цьому бульдозерист, відходи закочують, і екскаваторник, відходи грунтом засипає, з точки зору наглядового органу і суду точно здійснюють діяльність щодо поводження з відходами. Транспортують їх, чи що?

До слова, в розглянутому раніше законопроекті положення п. 1 ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ про осіб, зобов'язаних мати професійну підготовку (згідно із законопроектом - професійна освіта), не змінилося: таку освіту повинні мати всі особи, які допущені до обігу з відходами I-IV класів небезпеки. Тобто норма, що створює основні труднощі, залишається незмінною, що в сукупності призведе до зростання витрат підприємця на навчання в сфері поводження з відходами. Поки закон не прийнятий, має сенс запропонувати законодавцю уточнити перелік осіб, «допущених до обігу з відходами».

За якою програмою потрібно пройти навчання?

Згідно ч. 6 ст. 76 Федерального закону № 273-ФЗ зміст додаткової професійної програми визначається освітньою програмою, розробленою і затвердженою організацією, що здійснює освітню діяльність, якщо інше не встановлено зазначеним Законом та іншими федеральними законами, з урахуванням потреб особи, організації, з ініціативи яких здійснюється додаткову професійну освіту .

Згідно вже згаданого раніше листа Ростехнагляду від 24.09.2009 № АФ-43/3838 «Про порядок організації підготовки і атестації в галузі забезпечення екологічної безпеки»:

  • підготовка керівних працівників і фахівців, допущених до діяльності щодо поводження з відходами I-IV класів небезпеки, здійснюється відповідно до вимог до мінімуму змісту додаткової професійної освітньої програми підвищення кваліфікації «Забезпечення екологічної безпеки при роботах в галузі поводження з небезпечними відходами»;
  • підготовка осіб, допущених до діяльності щодо поводження з відходами I-IV класів небезпеки, які не є керівними працівниками і спеціалістами, здійснюється відповідно до Наказу Мінприроди Росії від 18.12.2002 № 868 «Про організацію професійної підготовки на право роботи з небезпечними відходами» (далі - Наказ № 868).

Відзначимо, що Наказ № 868, яким було затверджено Орієнтовна програма професійної підготовки осіб на право роботи з небезпечними відходами (до слова, вона розрахована на 112 год), силу не втратив, але особливо і не набував (не був опублікований і не проходив реєстрацію в Мін'юсті Росії).

СУДОВА ПРАКТИКА

В ході планової перевірки Товариства з питань дотримання природоохоронного законодавства Управлінням Росприроднагляду було встановлено, що Товариство допустило до поводження з відходами I-IV класів небезпеки осіб, які не мають професійної підготовки, підтвердженої свідоцтвами (сертифікатами) на право роботи з такими відходами. У зв'язку з цим Товариство було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 8.2 [7] КоАП РФ у вигляді 100 тис. Руб. штрафу.
Товариство звернулося до арбітражного суду з заявою про визнання незаконним та скасування постанови про притягнення до відповідальності. Рішенням суду, залишеним без зміни постановою суду апеляційної інстанції, в задоволенні вимог Товариства було відмовлено. У касаційній скарзі Товариство просило скасувати рішення суду та постанову суду апеляційної інстанції.
На думку федерального арбітражного суду, оскільки в матеріали справи не були представлені докази того, що до роботи з відходами I-IV класів небезпеки допущені особи, які пройшли навчання за Програмою професійної підготовки осіб на право роботи з небезпечними відходами в обсязі 112 ч, затвердженої Наказом № 868, узгодженої з Міністерства освіти та науки Росії, висновок судів про наявність в діях Товариства складу правопорушення є правомірним.
Рішення суду: рішення арбітражного суду і постанову арбітражного апеляційного суду були залишені без зміни, а касаційну скаргу Товариства - без задоволення (див. Постанова ФАС Північно-Кавказького округу від 27.05.2014 у справі № А01-1409 / 2013).

Справедливості заради відзначимо, що в цій справі Суспільство взагалі не вживало ніяких спроб по навчанню персоналу. До речі, ми не зустріли жодної судової справи, в якому факт навчання не зарахували б через те, що в результаті навчання було отримано посвідчення, а не сертифікат, або тривалість програми складе не 112 ч, або програма не відповідала Наказу № 868.

Який документ потрібно отримати за результатами навчання?

Відповідно до п. 1 ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ професійна підготовка осіб, допущених до обігу з відходами I-IV класів небезпеки, повинна бути підтверджена свідченнями (сертифікатами) на право роботи з відходами I-IV класу небезпеки. Однак у переліку документів про освіту (навчанні), наведеному в ст. 60 Федерального закону № 273-ФЗ, сертифіката немає - є тільки свідоцтво. Виходить, що найкраще проходити професійне навчання з отриманням свідоцтва.

Відповідно до ч. 15 ст. 60 Федерального закону № 273-ФЗ організації, що здійснюють освітню діяльність, має право видавати особам, яке освоїло освітні програми, за якими не передбачено проведення підсумкової атестації, документи про навчання за зразком і в порядку, які встановлені цими організаціями самостійно.

Таким чином, будь-який організатор семінарів з навчання в галузі поводження з відходами може видати вам і сертифікат, і свідоцтво, намалювавши їх навіть від руки (можна навіть обійтися без печатки). А ось підписати свідчення (сертифікат) має особа, яка має право підписувати документи від імені організації (на підставі статуту), або особа, яка його замінює (на підставі довіреності або локального акту).

Наостанок зазначимо, що згідно з Положенням про ліцензування діяльності по збору, транспортуванню, оброблення, утилізації, знешкодження, розміщення відходів I-IV класів небезпеки, затвердженим Постановою Уряду РФ від 03.10.2015 № 1062 [8] :

  • однією з ліцензійних вимог, що пред'являються до претендента ліцензії, є наявність у претендента ліцензії (ліцензіата) - індивідуального підприємця і у працівників, які уклали з претендентом ліцензії (ліцензіатом) трудові договори на здійснення діяльності в галузі поводження з відходами, професійної підготовки, підтвердженої свідоцтвами (сертифікатами ) на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки (подп. «г» п. 3);
  • здобувач ліцензії має додати до заяви про отримання ліцензії в тому числі копії свідоцтв (сертифікатів) на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки (подп. «г» п. 6);
  • грубим порушенням ліцензійних вимог є в тому числі допуск до діяльності в галузі поводження з відходами осіб, які не мають професійної підготовки, підтвердженої свідоцтвами (сертифікатами) на право роботи з відходами I-IV класів небезпеки (подп «а» п. 4).

Відповідно, перед подачею документів на отримання ліцензії слід вивчити штатний розклад підприємства і «вирахувати» співробітників, в тексті трудових договорів яких фігурує слово «відхід» або з тексту трудових договорів яких можна зрозуміти, що вони здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами, - копії документів про навчання даних осіб потрібно буде додати до заяви про надання ліцензії. До моменту отримання ліцензії особи, які за фактом допущені до обігу з відходами (що можна встановити в рамках проведення перевірки на предмет відповідності ліцензійним вимогам), також повинні бути навчені, навіть якщо з ними укладено цивільно-правові договори.

[1] Согласно ст. 8.1 КоАП РФ недотримання екологічних вимог при територіальному плануванні, містобудівній зонування, планування території, архітектурно-будівельному проектуванні, будівництві, капітальному ремонті, реконструкції, введення в експлуатацію, експлуатації, виведенні з експлуатації будівель, споруд, будівель та інших об'єктів капітального будівництва тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу:

  • на громадян - від 1000 до 2000 руб .;
  • на посадових осіб - від 2000 до 5000 руб .;
  • на юридичних осіб - від 20 000 до 100 000 руб.

[2] Даний Наказ є чинним і до цього дня (в новій редакції від 30.06.2015).

[3] Детальніше про цих програмах див .: Нікітіна В.В. Навчання в області екологічної безпеки // Довідник еколога. 2015. № 9. С. 68-79 (прим. Редакції).

[4] До речі, в листі Росприроднагляду від 11.11.2013 № ОД-06-05-32 / 16233 (2013 рік!) Повідомлялося, що Росприроднагляду підготовлений проект Положення про організацію підготовки та атестації фахівців в області забезпечення екологічної безпеки і він проходить узгодження із зацікавленими органами виконавчої влади Російської Федерації. Однак на федеральному порталі проектів нормативних правових актів http://regulation.gov.ru/ ми нічого подібного не знайшли (прим. редакції).

[5] Див. Куликов І.В. Особи, відповідальні за допуск працівників до поводження з відходами I-IV класів небезпеки // Довідник еколога. 2015. № 11. С. 61-65 (прим. Редакції).

[6] Вважаємо, тут має бути «викласти п. 3 в новій редакції», тому що в ст. 15 Федерального закону № 89-ФЗ вже є п. 3.

[7] Відповідно до ст. 8.2 КоАП РФ недотримання екологічних та санітарно-епідеміологічних вимог при зборі, накопиченні, використанні, знешкодженні, транспортуванні, розміщенні і іншому зверненні з відходами виробництва і споживання, речовинами, що руйнують озоновий шар, або іншими небезпечними речовинами тягне за собою накладення адміністративного штрафу:

  • на громадян - від 1000 до 2000 руб .;
  • на посадових осіб - від 10 000 до 30 000 руб .;
  • на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, - від 30 000 до 50 000 руб. або адміністративне призупинення діяльності на строк до 90 діб;
  • на юридичних осіб - від 100 000 до 250 000 руб. або адміністративне призупинення діяльності на строк до 90 діб.

[8] Аналіз даного Положення див .: Ламіхова М. Здійснилося: новий порядок ліцензування діяльності з поводження з відходами I-IV класів небезпеки // Довідник еколога. 2015. № 11. С. 26-43 ( http://www.profiz.ru/eco/11_2015/polozhenie_2015/ ) (Прим. Редакції).

А.Г. Дудникова, заступник генерального директора ТОВ «Екотом», член Вищої екологічної ради Комітету Державної Думи з природних ресурсів, природокористування та екології

Хто повинен пройти навчання?
За якою програмою потрібно пройти навчання?
Який документ потрібно отримати за результатами навчання?
Хто повинен пройти навчання?
Чим не особа, яка здійснює поводження з відходами?
Вона займається діяльністю щодо поводження з відходами?
Транспортують їх, чи що?
За якою програмою потрібно пройти навчання?