19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Що буде, якщо головбух на підприємстві є, а інших бухгалтерів немає?

  1. Позиція держорганів і практика
  2. аргумент 1
  3. аргумент 2
  4. Рішення для тих, хто сумнівається
  5. Варіант 1
  6. Варіант 2

У чому полягає проблема: у багатьох роботодавців в штаті є посада головного бухгалтера, але немає підрозділу «Бухгалтерська служба» і посад інших бухгалтерів. Нещодавно з'явилися роз'яснення контролюючих органів про те, що головний бухгалтер не може працювати без створення бухгалтерської служби та підпорядкованих. Прочитавши ці роз'яснення, багато суб'єктів господарювання занепокоїлися.

Чим допоможе рішення: ми пропонуємо варіанти документального оформлення єдиного бухгалтера, щоб у контролюючих органів не виникало зайвих питань і не було приводів загрожувати вам штрафами.

Позиція держорганів і практика

Всіх цікавить, чи дійсно наявність тільки головбуха - це порушення і чи передбачені в такому випадку штрафні санкції. Питання від головного бухгалтера Лариси Василенко (Запоріжжя), на які відповідає юрист Маргарита Майоренко.

ситуація
У нас невелике підприємство, де є тільки директор і головний бухгалтер. Нещодавно прочитали інформацію про те, що посади «Головний бухгалтер» в штаті не може бути, якщо на підприємстві немає бухгалтерської служби. У зв'язку з цим у нас виникли питання, на які просимо відповісти:

  • Це правда, що відсутність підлеглих у головбуха вважається порушенням?
  • Чи буде штраф, якщо на підприємстві працює головний бухгалтер без бухгалтерської служби?
  • Скільки мінімум підлеглих має бути у головного бухгалтера?
  • Чи можна створити бухгалтерську службу, посади в якій будуть вакантні?
  • Чи може єдиний на підприємстві бухгалтер підписувати первинні документи та звітність, якщо в цих документах є графа «Головний бухгалтер»?

Почнемо з інформації, через яку у підприємств з'явилися питання і побоювання.

  • Мінсоцполітики та Мінфін неодноразово вказували, що посаду «Головний бухгалтер» вводиться в штат лише в разі створення на підприємстві бухгалтерської служби. Таку думку, зокрема, міститься в листах:
  • Мінсоцполітики від 13.11.17 р № 21929/0 / 2-17 / 13 і від 17.01.18 р № 28/0 / 22-18;
  • Мінфіну від 30.06.17 р № 35210-07-10 / 17419.

В обгрунтування своєї позиції ці держоргани наводять такі аргументи.

аргумент 1

Згідно ч. 4 ст. 8 Закону від 16.07.99 р № 996-XIV (далі - Закон № 996), однією з форм ведення бухгалтерського обліку на підприємстві є введення в штат посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

У законодавстві не передбачена така форма організації бухобліку, як введення в штат підприємства посади головного бухгалтера без бухгалтерської служби. З цього випливає, що якщо на підприємстві немає бухгалтерської служби, то вести бухгалтерський облік повинен не головний, а просто бухгалтер.

аргумент 2

Кваліфікаційні вимоги до посади «Головний бухгалтер» містяться в розд. 1 Випуску 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.04 р № 336 . Так, головний бухгалтер здійснює:

  • керівництво співробітниками бухгалтерського обліку підприємства;
  • розподіляє між ними посадові завдання та обов'язки;
  • ознайомлює цих співробітників з нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності, а також зі змінами в чинному законодавстві;
  • забезпечує ведення бухобліку на підприємстві;
  • забезпечує зберігання майна, раціональне та ефективне використання матеріальних, фінансових ресурсів і т. д.

Крім того, згідно з Національним класифікатором ДК 003: 2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р № 327 , Професійна назва роботи «Головний бухгалтер» (код Класифікатора тисяча двісті тридцять одна) відноситься до професійної групи «Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів». А це означає, що посада «Головний бухгалтер» має на увазі наявність підлеглих співробітників.

Якщо ж на підприємстві є головний бухгалтер без бухгалтерської служби, тоді штатний розклад необхідно змінити і замість головного бухгалтера призначити бухгалтера. На бухгалтера покладається виконання завдань і функціональних обов'язків бухгалтерської служби, в тому числі і обов'язків головбуха.

Так чи потрібно нам вносити до штатного розпису посаду бухгалтера замість посади головного бухгалтера?

На нашу думку, ви не зобов'язані це робити. Пояснимо чому.

По-перше, листи Мінфіну і Мінсоцполітики не є нормативно-правовим актами. Вони носять інформаційний, рекомендаційний характер, а значить, не обов'язкові до застосування.

Крім того, наприклад, в листі від 17.01.18 р № 28/0 / 22-18 (далі - Лист № 28) Мінсоцполітики говорить про необхідність введення посади бухгалтера певної категорії (НЕ головбуха) в разі відсутності в штаті бухгалтерської служби. Однак це роз'яснення стосується бюджетних, а не комерційних організацій. Адже в Листі № 28 Мінсоцполітики посилається на Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної організації, затверджене постановою КМУ від 26.01.11 р № 59 .

По-друге, на підставі ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

По-третє, в ч. 4 ст. 8 Закону № 996 сказано про необхідність створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером. Але там не сказано, що наявність підлеглих є умовою для того, щоб ввести в штат посаду головбуха. Значить, посади в бухгалтерській службі не обов'язково повинні бути зайняті, вони можуть бути і вакантними.

По-четверте, ні Законом № 996 , Ні іншим нормативним актом не регулюється чисельність працівників в бухгалтерську службу. Значить, в ній може бути і один співробітник - головний бухгалтер, який виконує всі обов'язки бухгалтерської служби. Тим більше коли підприємство невелике, як у вас.

У типових первинних документах та звітності є графа «Головний бухгалтер». Хто повинен ставити підпис в цій графі, якщо на підприємстві один бухгалтер?

Це питання вирішує керівник, так як саме він організовує ведення бухобліку на підприємстві і несе відповідальність за його ведення. Значить, саме керівник повинен визначити, які обов'язки покладаються на єдиного бухгалтера і на яких документах той має право ставити свій підпис. Перелік обов'язків бухгалтера необхідно зафіксувати в розпорядчому документі по підприємству (наприклад, в посадовій інструкції, затвердженої наказом керівника).

Така позиція закріплена і в листі Мінфіну від 19.01.18 р № 35210-07-10 / тисячі п'ятсот дев'яносто один.

Чи можуть покарати підприємство, якщо головний бухгалтер працює без підлеглих?

Ніякої відповідальності за таку практику в законодавстві не передбачено. Єдиний неприємний нюанс, який може виникнути в такому випадку: зайві питання з боку перевіряючих органів (наприклад, Держпраці). Однак будь-яких санкцій від них чекати не слід.

Рішення для тих, хто сумнівається

Зі сказаного вище зрозуміло, що підприємствам, у яких в штаті числиться тільки головбух без бухгалтерської служби та підпорядкованих, не варто переживати. Їх ніхто не покарає за наявність на підприємстві єдиного бухгалтера, який за посадою називається головним бухгалтером.

Однак якщо ви хочете уникнути зайвих питань від перевіряючих, ви можете внести ті чи інші зміни до штатного розпису.

Отже, зараз на вашому підприємстві в штаті числиться головний бухгалтер без бухгалтерської служби. Ви хочете змінити цю ситуацію.

Пропонуємо вам два варіанти дій, щоб ви могли перестрахуватися і відчувати себе спокійно.

Варіант 1

Можете створити окремий структурний підрозділ - бухгалтерську службу. Скільки в ньому буде передбачено посад і скільки з них будуть зайняті / вакантні, підприємство визначає самостійно.

Варіант 2

Можете внести зміни до штатного розпису: замість посади «головний бухгалтер» ввести посаду «бухгалтер».

Однак хочемо попередити: такий варіант має підводні камені. Адже при перекладі співробітника на іншу посаду необхідно враховувати обмеження, які встановлені в трудовому законодавстві, а саме:

роботодавець може перевести співробітника на іншу посаду тільки з його згоди (абзац перший ст. 32 КЗпП );

переведення на іншу посаду вважається істотною зміною умов праці. Про подальше переведення співробітника необхідно повідомити письмово за 2 місяці (абзац третій ст. 32 КЗпП ). А якщо співробітник відмовляється від перекладу на іншу посаду, його через 2 місяці можна звільнити на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП .

висновки

Якщо на підприємстві числиться один головний бухгалтер без підлеглих, то за законом це не є порушенням. Чинним законодавством не передбачено штрафні санкції за наявність в штаті посади головного бухгалтера без бухгалтерської служби або за наявність бухгалтерської служби, в якій всі посади - вакантні.

Однак щоб уникнути зайвих питань від контролюючих органів, підприємство може внести зміни в свій штатний розклад, а саме:

  • додати структурний підрозділ «бухгалтерська служба». Кількість посад в цьому підрозділі і кількість співробітників підприємство визначає самостійно;
  • ввести в штат посаду бухгалтера замість посади головного бухгалтера. В цьому випадку перевести головбуха на посаду бухгалтера можна тільки з його згоди.

Джерело: "Баланс" № 20, який вийшов з друку 05.03.18 р

Чи буде штраф, якщо на підприємстві працює головний бухгалтер без бухгалтерської служби?
Скільки мінімум підлеглих має бути у головного бухгалтера?
Чи можна створити бухгалтерську службу, посади в якій будуть вакантні?
Чи може єдиний на підприємстві бухгалтер підписувати первинні документи та звітність, якщо в цих документах є графа «Головний бухгалтер»?
Так чи потрібно нам вносити до штатного розпису посаду бухгалтера замість посади головного бухгалтера?
Хто повинен ставити підпис в цій графі, якщо на підприємстві один бухгалтер?
Чи можуть покарати підприємство, якщо головний бухгалтер працює без підлеглих?