19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

IELTS Cue Card 74 & Band 8.0+ Примерок одговор

 1. Бенд 8.0+ Примерок одговор
 2. Вокабулар и корисни изрази

Опишете член на семејството на кој сте најблиску

Треба да се каже:

- кој е ова лице;

- опишете некои работи што сте ги направиле заедно;

и објасни зошто ви се допаѓа оваа личност.

Бенд 8.0+ Примерок одговор

Благодарна сум што имам такво семејство за поддршка и грижа што секогаш сум тука за мене, без оглед на тоа. Имаме 5 члена во куќата, која секогаш е исполнета со смеа : моите родители, моите две сестри и мене. Иако ги сакам сите на Месечината и назад , мојата помлада сестра, Џејд, е најблиску до мене.

Џејд е седум години помлад од мене, што може да создаде одредено чувство на генерациски јаз , но сепак, сеуште се одвива добро , или барем во поголемиот дел од времето. Сега е во средно училиште и има сон да стане лекар еден ден. Во смисла на изглед, имаме малку заедничко . Со тоа мислам, додека јас сум висок, таа е релативно кратка; додека го земам за татко ми, таа е разделување на мојата мајка. Истото со нашите карактеристики. Јас сум ориентиран кон луѓе и вистински слободен дух, Џејд, напротив, е доста интровертен и во стабилност. Оттука, тоа беше големо изненадување кога другите ја признаваат нашата силна врска. Ние сме како две страни од истата монета . Без разлика колку сме различни, ние никогаш не сме запоставени или напуштени едни со други. Всушност, ние сме партнери во криминал во толку многу импулсивни и смешни дела што нашето семејство ги изгубило . Еднаш, се обидов да ја играм жртвата со мојот вујко, како што случајно скршив кристално вазна што ја обожаваше тетка, Џејд ме поддржа додека ја обвинуваме нашата сиромашна братучетка. Каков срамно дело! Но, тоа беше пред неколку години и ја научивме нашата лекција на потешкиот начин . Друг пат кога учителката на мојата сестра побара да се сретнеме со нашите родители, бидејќи Џејд се раздели. Во нејзината одбрана , тој субјект беше досаден и јас бев оној кој разговараше со нејзиниот учител. На крајот, Џејд мораше да им служи на повеќе време во библиотеката и ние го чувавме тоа од нашите родители и имаше многу други работи. Се вративме едни со други назад и ние секогаш ќе бидеме затоа што тоа го прават сестрите и едноставно затоа што ја сакам.

Вокабулар и корисни изрази

 • сакам некој / нешто на Месечината и назад : сакам некој / нешто повеќе од ништо
 • се заедно добро : имаат хармоничен или пријателски однос
 • имаат ... заедничко: да споделуваат интереси или карактеристики
 • земи после : наликува (родител или предок)
 • разделување на сликата: човек кој има силна физичка сличност со друга, esp на роднина
 • 2 страни на истата монета: многу тесно поврзани иако изгледаат поинакви
 • партнери во криминал: добри пријатели кои се во неволја заедно или се едни со други во неволја
 • импулсивен (а): дејствувајќи одеднаш, без размислување за тоа што може да се случи поради тоа што го правите
 • изгубен број: да не успее да смета некој или нешто, особено затоа што има толку многу
 • игра на жртвата: чинот на преправање дека е оној кој е направено погрешно да манипулира со други или да побара внимание
 • назад некого = имај назад: поддршка или помош на некој
 • стави вината = виновни нешто на некој = обвинуваат некого за нешто : велат дека некој или нешто направило нешто лошо
 • научи нешто на потешкиот начин : научи нешто од искуство, особено со непријатно искуство
 • во нечија одбрана : се користи на почетокот на реченицата за да се покаже дека подоцнежната изјава ќе оправда некоја акција или одлука што ќе се направи

ИЕЛТС Кју Пример за картичка 74 - Тема: Опиши член на семејството

5 (100%) 2 гласа [и]
Следните два јазичиња ја менуваат содржината подолу. 5 (100%) 2 гласа [и]  Следните два јазичиња ја менуваат содржината подолу

Главни ИЕЛТС страници:

Оваа веб-страница е да ги развиете своите ИЕЛТС вештини со совети, модел одговори, лекции, бесплатни книги и многу повеќе. Секој дел ( слушање, зборување, пишување, читање ) има комплетна колекција лекции за да ви помогне да ги подобрите вештините на ИЕЛТС .

Ги добиете сите најнови ажурирања / лекции преку е-пошта:

Се претплатите за бесплатни часови по ИЕЛТС / Книги / Совети / Пример Одговори / Совети од нашите експерти од ИЕЛТС. Ние им помагаме на милиони ИЕЛТС ученици да ги зголемат своите ИЕЛТС резултати!

Се претплатите на материјалот на ИЕЛТС за да ги добиете најновите лекции