19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Како да се работи со мало дете

11 април 2016 година

Како да работите со мало дете дома. Целата вистина за работа во декретот за лично искуство. Корисни совети. Како да работите со мало дете дома

Мислам дека секоја мајка треба да има мал излез, тоа ќе биде работа, доживотен бизнис или хоби не е важно. Како минимум, тоа ќе ви помогне да не се лудите, да не паднете во постпартална депресија и да почувствувате емоционален избувнувањето или ништяците на други мајки). Многу луѓе почнуваат да бидат креативни: да шие, да плете, да привлече, без разлика ... главната работа е да го почувствувате резултатот од вашата активност, да се видиме и да се гордееме со него. И сето она што се однесува на грижата за детето и семејството (миење, пеглање, готвење, чистење), за жал, не донесе никакви видливи резултати, освен за ново валкани работи и јаде ручек.

Пред бременоста, работев во градежна компанија како маркетинг-дизајнер. Ова дело на мојот сон, а не конкретно во оваа компанија, во основа ... Откако добив две високообразовни знаења, сфатив дека не треба да бидам програмер или економист. Од детството сакав да се подготви, но мојот талент беше игнориран многу години. Родителите тврдоглаво инсистираа на класата по физика и математика и инженерската специјалност во институтот, за што сега се многу благодарни. Резултатот беше мешавина од математичка логика, точност, јасност + креативно размислување, љубов кон убавото и желба да се направи се што е совршено. Предавања за маркетинг се исто така корисни.
Навистина не отидов на породилно отсуство, бидејќи немаше никој да ме замени во компанијата и решивме дека ќе работам оддалеку од дома 3-4 часа на ден и / или потреба.
Значи, помина речиси една година откако сум работна мајка . Можам да кажам дека ова е вистинска СПАРТА! Јас работев и во болницата))

  • Кога Максимка беше еден месец, двајца, три, не ја разбирав мојата среќа. Можеше да пие мајчиното млеко со часови, а потоа да заспие во моите раце, немав време да сторам сѐ на таблетот, во основа, во тие месеци што работев на тоа.
  • Кога почна да се превртува, ползи и стим , сфатив дека добив еден од најактивните деца. Можев да работам само ноќе, а не секогаш. Како и сите други, имавме стомачна болка, заби беа засечени, само спиеја лошо, итн. За 3 месеци, кога неговите заби се качуваат, тој се разбуди на секои 30-40 минути во текот на ноќта, тоа беше пекол. Ќе работите 30 минути - ќе пакувате 20 минути.

Сакам да ги отфрлам романтичните идеи за работните мајки. Кога сите тие имаат време? Ние само спиеме малку и ние сме сигурни дека некој помага ! Сите нема други опции, освен ако немате дете - ангел.
По раѓањето на Максим, имавме распоред на прошетки за баби и дедовци. И ова е мое спасение! 4 дена во неделата по завршувањето на работата, одат околу 2 часа. А бабите и дедовците се задоволни што гледаат внук, а Максим сака да оди, а мама успева да работи.

Некој татко не работи деноноќно, како во нашиот случај, а понекогаш може и да оди.
Ако нема кој да помогне воопшто, може да се обратите до медицинската сестра најмалку 3-4 часа на ден.

Отпрвин, мајка ми и свекрвата ме подготвија, знам, бев среќна). Сега се обидувам да готвам викенд цела недела или барем половина.

Ние секојдневно го чистеме заедно со Макс, бидејќи ако мајката не ги мие подови, оваа бубачка дефинитивно ќе најде "слатки"! Кога беше многу мал со чистењето не се мачи многу, тоа воопшто не беше до тоа.

Што се однесува до работата во текот на ноќта , ова е, се разбира, кошмар, понекогаш одам во кревет со 3-4 ноќевања, а тој се буди во 6 часот наутро, не сметајќи ги ниту ноќните јадења. Неодамна, јас направив правилото да пополни неколку часа попладне со Максим. Ова е најневообичаен и најсладок сон)))

Ако одлучите да работите на породилно отсуство, а особено дома, планирањето и дневниците се најдобри пријатели. Поставете си реални цели. Имаше денови кога измиените садови беа победа за мене))

Дали сакав да се откажам од сè и да уживам во мајчинството?
Да, го правев тоа, многу пати, но потоа станав убеден дека работата е мојот излез, мојата лична територија, моите резултати и моите постигнувања, без да не почувствував таков среќа на мајчинството. Има едно, но ако чувствувам дека моето дете страда без мое внимание или мојата работа е причина за неговите проблеми, ќе морам да заборавам на работа и да јадам крекери). Додека бараме компромиси, 24 часа на ден заедно не е најдобра опција.
Имаше моменти кога ми се чинеше дека го одземав моето внимание од Максим, но во мојот случај, тој добива задоволна, успешна, љубезна и грижлива мајка, која е секогаш таму и може да се гордее.

Кога сите тие имаат време?