19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Може ли да земам лаптоп во кабината?

Многумина од нас земаат лаптопи со нас на патување или на службено патување, но не секој знае како правилно да ги транспортира во авион.

Ништо комплицирано тука, главната работа е да се запамети неколку правила.

Прво и најважно, НЕ некогаш го земајте вашиот лаптоп во багажот. Лаптопот секогаш треба да се носи во рачниот багаж.

Постојат три објаснувања за ова:

  • Прво, како што веќе пишувавме многу пати, едноставно може да се украде, особено ако летате со трансфер.
  • Второ, никој со вашиот куфер нема да се третира како вазна за кристал, кесите се фрлаат, облекуваат едни на други и др. Ова може да доведе до оштетување на матрицата и матичната плоча, а да не зборуваме за пукнатина и заб во случајот.
  • Трето, според правилата за воздушна безбедност, уредите што содржат литиумски батерии мора да бидат лоцирани во кабината. Овој вид батерија се смета за опасност од пожар, и ако тие се во кабината, екипажот на кабината ќе може да реагира за време, ако батеријата одеднаш запали.

Второ, не ставајте го лаптопот во полицата за багаж.

Ако полицата е половина празна, за време на полетување, слетување и турбуленции, компјутерот може да биде оштетен. Ставете го под столот или во џебот на предното седиште.

Третото правило се однесува на поминување на инспекцијата на аеродромот.

Вие мора да го извадите лаптопот од торбата и да го ставите во посебен сад. Кабелот за напојување, глувчето, дисковите и другите додатоци треба да се скенираат одделно од компјутерот.

За да се поедностави преминот на инспекцијата, постојат специјални кеси од кои не е неопходно да се добие компјутер за време на инспекцијата. Тие се од два вида:

  • Вообичаен капак, кој одговара само на лаптоп и ништо повеќе
  • Торба што се расплетува „пеперутка“ од едната страна на лаптопот, од другите компоненти и други работи:

Вообичаен капак, кој одговара само на лаптоп и ништо повеќе   Торба што се расплетува „пеперутка“ од едната страна на лаптопот, од другите компоненти и други работи:

Главниот услов е торбата да не има никакви декоративни елементи (брави, куки, итн.) Кои се мешаат во инспекција.

Патем, според правилата на повеќето авиокомпании, тежината на лаптопот не се зема предвид воопшто рачен багаж . Се однесува на лични работи што можете да ги понесете со себе покрај торбата.

Четвртото правило се однесува на однесувањето на бродот.

Не се препорачува да го вклучите лаптопот за време на полетување и слетување.

Се верува дека електронските уреди може да се мешаат во авионите комуникации и другите инструменти на авиони. Втората причина зошто од нив се бара да се исклучат и чистат е затоа што за време на нагли маневри на авионите, тие можат да летаат надвор од рацете и да повредат други патници или да ја оштетат кабината на авионите.

Дали сакате да собереш билети за патување?

Собери билети

Сподели рекорд

Дали сакате да собереш билети за патување?