19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Si të punoni me një fëmijë të vogël

11 prill 2016

Si të punoni me një fëmijë të vogël në shtëpi. E gjithë e vërteta rreth punës në dekretin mbi përvojën personale. Këshilla të dobishme. Si të punoni me një fëmijë të vogël në shtëpi

Unë mendoj se çdo nënë duhet të ketë një prizë të vogël, do të jetë një punë, një biznes gjatë gjithë jetës apo një hobi nuk është i rëndësishëm. Së paku, kjo do t'ju ndihmojë të mos çmendeni, të mos bini në depresion pas lindjes dhe të ndjeni ndjeshmërinë e burnout ose nishtyaks të nënës tjetër)) Shumë njerëz fillojnë të jenë krijues: të qepni, të thurni, të vizatoni, çfarëdo ... gjëja kryesore është të ndjeni rezultatin e aktivitetit tuaj, ta shohë dhe të jetë krenar për të. Dhe të gjitha që kanë të bëjnë me kujdesin e fëmijës dhe familjes (larje, hekurosje, gatim, pastrim), për fat të keq, nuk sjellë ndonjë rezultat të dukshëm, përveç gjërave të reja të ndotura dhe ngrënies së drekës.

Para shtatzënisë punoja në një kompani ndërtimi si një dizajner marketingu. Kjo punë e ëndrrës sime, jo posaçërisht në këtë kompani, në thelb ... Pasi kam marrë dy edukime më të larta, kuptova se nuk duhet të jem as programues, as ekonomist. Që nga fëmijëria, më pëlqente të tërhiqja, por talenti im u injorua për shumë vite. Prindërit këmbëngulnin me kokëfortësi në klasën e fizikës dhe matematikës dhe specialitetin e inxhinierisë në institut, për të cilat ata tani janë shumë mirënjohës. Rezultati ishte një përzierje e logjikës matematikore, saktësisë, qartësisë + të menduarit krijues, dashurisë për bukurinë dhe dëshirën për të bërë gjithçka në mënyrë perfekte. Ligjëratat për marketing janë gjithashtu të dobishme.
Unë me të vërtetë nuk shkova në lejen e lindjes, sepse nuk kishte njeri që të më zëvendësonte në kompani dhe vendosëm që të punoja distanca nga shtëpia 3-4 orë në ditë dhe / ose domosdoshmëri.
Pra, ka kaluar pothuajse një vit që kur jam një nënë e punës . Mund të them se kjo është një SPARTA e vërtetë! Kam punuar edhe në spital))

  • Kur Maksimka ishte një muaj, dy, tre, unë nuk e kuptoja lumturinë time. Ai mund të pinte qumështin e nënës për orë të tëra, më pas binte në gjumë në krahët e mi, nuk kisha kohë të bëja gjithçka në tabletë, në thelb, në ato muajt që sapo punova.
  • Kur ai filloi të rrokulliset, zvarritet dhe stomp , kuptova se kam marrë një nga fëmijët më aktive. Mund të punoja vetëm natën, dhe jo gjithmonë. Ashtu si të gjithë të tjerët, kishim dhimbje barku, dhëmbët ishin prerë, vetëm flinin keq, etj. Për 3 muaj, kur dhëmbët ngjiteshin, ai u zgjua çdo 30-40 minuta gjatë natës, kjo ishte ferri. Ju punoni 30 minuta - ju paketoni 20 minuta.

Unë dua të heq idetë romantike për nënat që punojnë. Kur të gjithë kanë kohë? Ne vetëm fle pak dhe jemi të sigurt se dikush ndihmon ! Çdo gjë! nuk ka mundësi të tjera, përveç nëse keni një fëmijë - një engjëll.
Pas lindjes së Maksimit, kishim një orar të shëtitjeve për gjyshërit. Dhe ky është shpëtimi im! 4 ditë në javë pas punës nga ana e tyre, ata ecin për rreth 2 orë. Dhe gjyshërit janë të kënaqur që ata shohin një nip, dhe Maxim pëlqen shëtitjet, dhe nëna arrin të punojë.

Dikush baba nuk punon gjatë gjithë kohës, si në rastin tonë, dhe nganjëherë mund të ecë.
Nëse nuk ka njeri që të ndihmon fare, mund t'i drejtohesh infermierit për të paktën 3-4 orë në ditë.

Në fillim, nëna ime dhe vjehrra më përgëzuan, e di, isha me fat)) Tani përpiqem të gatuaj për fundjavën gjatë gjithë javës ose të paktën gjysmën.

Ne bëjmë pastrimin së bashku me Max çdo ditë, sepse në qoftë se nëna nuk larë dyshemetë, ky bug patjetër do të gjejë "ëmbëlsirat"! Kur ai ishte shumë i vogël me pastrimin nuk e shqetësonte shumë, nuk ishte aspak e tillë.

Sa për të punuar natën , kjo është sigurisht një makth, ndonjëherë shkoj në shtrat në 3-4 net, dhe ai zgjohet në orën 6 të mëngjesit, duke mos llogaritur as ushqimet e natës. Kohët e fundit, unë e bëra rregull për të mbushur disa orë pasdite me Maksim. Kjo është ëndrra më e pazakontë dhe e ëmbël)))

Nëse vendosni të punoni në pushimin e lehonisë, dhe veçanërisht në shtëpi, planifikimi dhe ditari janë miqtë tuaj më të mirë. Vendosni synime realiste. Kishte ditë kur enët e lara ishin një fitore për mua))

A dua të heq dorë nga çdo gjë dhe të kënaqem me amësinë?
Po, kam bërë shumë herë, por më vonë u binda se puna ishte prija ime, territori im personal, rezultatet e mia dhe arritjet e mia, pa atë nuk do të kisha ndier një lumturi të tillë të amësisë. Ekziston një POR, nëse mendoj se fëmija im vuan pa vëmendjen time ose puna ime është shkaku i problemeve të tij, unë do të duhet të harroj punën dhe të hahet krisur)) Ndërsa ne jemi duke kërkuar kompromise, 24 orë në ditë së bashku nuk është gjithashtu alternativa më e mirë.
Kishte momente kur më dukej se po largoja vëmendjen time nga Maxim, por në rastin tim, ai merr një nënë të kënaqur, të suksesshme, të dashur e të kujdesshme, që është gjithmonë atje dhe mund të krenohet.

Kur të gjithë kanë kohë?