19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Стаття 33. Земельні ділянки особистих селянських господарств

1. Громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

2. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть мати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на умовах оренди.

3. Використання земель особистого селянського господарства здійснюється відповідно до закону.

коментар:

Загальна характеристика. Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особисте селянське господарство" особисте селянське господарство - "це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, в тому числі і в сфері з Єльського зеленого туризму ". Згідно ч. 3 тієї ж статті ведення ОСГ не відноситься до підприємницької діяльності.

Попередній ЗКУ 1990 роки для позначення господарської діяльності громадян по виробництву сільськогосподарської продукції для задоволення власних потреб вживав термін "особисте підсобне господарство". Тотожність понять ОСГ і "особисте підсобне господарство" була підтверджена Законом України "Про особисте селянське господарство" (ч. 6 ст. 5). Тому положення щодо земель ОСГ сьогодні поширюються на землі, надані свого часу для ведення особистого підсобного господарства.

Земельні ділянки для ведення ОСГ можуть купуватися в порядку приватизації (див. Ст. Ст. 118, 121 ЗКУ та коментар до ст. Ст. 118, 121 ЗКУ, ч. 6 ст. 5 Закону України "Про особисте селянське господарство"), шляхом виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв) (див. п. п. 16, 17 гл. X "Перехідні положення" ЗКУ та коментар до пп. 16, 17 гл. X "Перехідні положення" ЗКУ) , а також за цивільно-правовими договорами (з урахуванням обмежень, встановлених п. 15 розд. X "Перехідні положення" ЗКУ; див. ст. ст. 130 - 133 ЗКУ та коментар до статей 130, 1 31, 132, 133 ЗКУ).

Ч. ч. 1 і 2. Положення ч. 1 з необхідністю випливають із загальних положень ст. 81 ЗКУ, яка не встановлює обмежень щодо використання земельних ділянок на праві власності громадянами України.

Положення ч. 2 випливають із загального принципу свободи договору (п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦКУ), положень ст. 5 Закону України "Про оренду землі". Слід мати на увазі, що з них слід повної заборони іноземним громадянам і іноземним особам без громадянства мати на праві власності земельні ділянки для ведення ОСГ. Така можливість існує, проте вона обмежена: тільки шляхом придбання в порядку спадкування в поєднанні з обов'язком відчужувати ділянку протягом року (ч. 4 ст. 81 ЗКУ, см .. Також ч. 5 ст. 22 ЗКУ та коментар до неї).

Положення ч. Ч. 1 і 2 коментарів статті не дають чіткої відповіді на питання, можуть набувати земельні ділянки для ведення ОСГ юридичні особи. Це питання не знаходить одностайної рішення ні в правовій доктрині, ні в правозастосовчій практиці.

Так, згідно зі ст. 1 Закону України "Про особисте селянське господарство" ОСГ - це діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи, проте, на думку П. Ф. Кулинича, законодавство не містить прямих або непрямих заборон на придбання земельної ділянки для ОСГ юридичними особами (крім іноземних) . На думку вченого, ставши власником земельної ділянки, юридична особа зобов'язана передати ділянку в оренду громадянину для ведення ОСГ або змінити цільове прізначення123. На противагу такому підходу незаконної вважають практику покупки ділянок для ведення ОСГ юридичними особами та М. Федорченко і А. Янов124.

Як видається, юридична особа, звичайно, не може вести ОСГ. Втім, придбаваючи земельну ділянку, який свого часу була надана ?? якийсь фізичній особі для ведення ОСГ, юридична особа може вести на такій земельній ділянці товарне сільськогосподарське виробництво. Земельне законодавство не встановлює особливостей або вимог щодо користування земельними ділянками для ведення підсобного сільського або товарного виробництва юридичними особами. Отже, автори переконані, що використання юридичною особою земельної ділянки для ведення ОСГ з дотриманням вимог користування такою земельною ділянкою можна вважати нецільовим, адже цільове призначення земельної ділянки не змінюється - вона ?? так же продовжує використовуватися в рамках положень ст. 22 ЗКУ, більш того, "в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу" (ч. 5 ст. 20 ЗКУ).

У ч. 3. Коментована частина при визначенні принципів використання земельних ділянок для ведення ОСГ відсилає до "закону". Законом, спеціально присвячений правовому регулюванню діяльності з ведення ОСГ, є Закон України "Про особисте селянське господарство". Земельним ділянкам ОСГ присвячена ст. 5 Закону.

Зокрема, ст. 5 Закону обмежує земельні ділянки ОСГ площею в 2 га (ч. 1). Ч. 2 статті проголошує, що "розмір земельної ділянки особистого селянського господарства може бути збільшений у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) і її спадкування". Спочатку це положення дозволяло не платити з доходів, отриманих від ведення ОСГ на "приєднаної" ділянці, податок з доходів фізичних осіб. Однак згідно з пп. 165.1.24 ПКУ доходи від ведення ОСГ не обкладаються лише в разі, якщо розмір земельної ділянки "не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю)". Таким чином, сенс "приєднання" повністю втрачено.

Власне ж використання земельних ділянок ОСГ Законом практично не регламентується. При таких умовах створюється суперечлива практика у визначенні режиму земельних ділянок ОСГ. Наприклад, немає єдності в питанні, чи можна на землях ОСГ зводити капітальні будови? Ні ЗКУ, ні Закон України "Про особисте селянське господарство" дане питання чітко не вирішують, хоча закон і згадує можливість використання для ведення господарства житлового будинку (ст. 6), господарських будівель і споруд. На наш погляд, при відсутності прямо сформульованої заборони таке будівництво можливе.

На цьому інформаційно-аналітичному порталі Ви маєте виняткову можливість знайти все, що потрібно для ефективного реалізації Вашої проблеми: термінологічний словник юриста, прецеденти з практики судів, всі потрібні нормативні акти, коментарі до цього   законодавству   , база   документації   правового плану і контактні державних органів і організацій України На цьому інформаційно-аналітичному порталі Ви маєте виняткову можливість знайти все, що потрібно для ефективного реалізації Вашої проблеми: термінологічний словник юриста, прецеденти з практики судів, всі потрібні нормативні акти, коментарі до цього законодавству , база документації правового плану і контактні державних органів і організацій України.

Інформаційно-юридичний веб-сайт ТОВ «Право України» надає виняткову можливість Вам - роздобути кваліфіковану правову консультацію - консультація юриста онлайн від наших досвідчених юристів. В цілому, якщо Ви зіткнулися з правовою проблемою, і Вам потрібна професійна допомога юриста онлайн - надішліть форму питання . Ми докладемо максимум зусиль, щоб Ваші права і законні інтереси були гарантовано захищені!

Втім, придбаваючи земельну ділянку, який свого часу була надана ?
Наприклад, немає єдності в питанні, чи можна на землях ОСГ зводити капітальні будови?