19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Бизнес план кредитного потребительского
Финансовый рынок нашей страны довольно развит, что в общем-то характерно для государств всего мира с развитыми или развивающимися экономики. Но потребности в финансовых услугах все равно, в значительной

Бизнес онлайн от сбербанка
Услуга Сбербанк бизнес онлайн от Сбербанка России – это новая, уникальная и, несомненно удобная возможность для предпринимателей и юридических лиц управлять своими счетами в банке, а также проводить необходимые

Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Stili amerikan: nuk mund të jetë më e lehtë. Biseda LiveInternet

  1. Sa më thellë kabineti, aq më shumë goditje
  2. "Uniform" haute couture
  3. Argëtim amerikan
  4. Këpucë rreth kokës
  5. Dhe në dush ata i duan bluzat.
Happy__baby të gjitha të dhënat e autorit

të gjitha të dhënat e autorit

Smart_girls Smart_girls

Amerikanët me të drejtë quhen "kombi i zbritjeve" - ​​ata vërtetë nuk duan të shpenzojnë paratë e tyre. Dhe nëse një amerikan ballafaqohet me një zgjedhje - të blesh një fustan të gatshëm me çmimin origjinal ose të presësh për një zbritje, më beso, ajo do të preferonte këtë të fundit. Jo çdo grua mund të përballojë një veshje Armani për 245 dollarë dhe një kuletë në modë për të, për të njëjtën sasi. Prandaj, ka të ngjarë që një veshje e ngjashme, por më e thjeshtë, për shembull, e bërë prej poliesteri, do të blihet në një nga dyqanet për një çmim më të ulët $ 50) dhe do të zërë vendin e saj në dollap pranë qesjes korresponduese (për $ 45).


Sa më thellë kabineti, aq më shumë goditje


Duke punuar si bursistë, avokatë apo menaxherët e marketingut, gratë vazhdimisht detyrohen të zgjerojnë veshjet e tyre dhe, përveç veshjeve tradicionale, të ndjekin kishën dhe pritjet, të kenë kostume biznesi. Përveç kësaj, pothuajse çdo grua ka disa xhinse, kërcyes dhe një palë këpucë të veshura mirë, të cilat ajo thjesht nuk mund të hedhin larg.
Përveç kësaj, një mori këpucësh, shalle, mbathje, çorape najloni, kapele, doreza dhe sende të tjera të tualeteve të grave, të blera ndoshta gjatë Luftës së Dytë Botërore - jo-modës, pluhur dhe me vrima.


Pra, gardërobë amerikane mund të ndahen në tri kategori:
- rroba të vjetra që ajo kurrë nuk do të veshin;
- gjëra të bukura të preferuara që mbajnë shpesh;
- gjëra të bukura të preferuara që nuk janë më të përshtatshme për të.
Veshjet standarde të Amerikës janë mjaft mbresëlënëse në madhësi dhe pothuajse gjithmonë janë të mbushura me rroba të ndryshme. Megjithatë, duke u ftuar në një parti, ajo gjithmonë ankohet se ajo nuk ka asgjë për të veshin. Prandaj, pothuajse çdo muaj, përsëri shkon në dyqan dhe blen një gjë të re.
Shuma e shpenzuar zakonisht varet nga mosha. Gratë e reja "zbresin" pothuajse të gjitha pagat e tyre në rroba dhe kozmetikë, duke u përpjekur për të krijuar veshjet kryesore më parë dhe pastaj ta plotësojnë atë. Gratë e moshës së mesme zakonisht shpenzojnë para për të blerë kapele, doreza dhe shtresa. Për çdo lloj veshjeje, natyrisht, janë zgjedhur këpucët dhe aksesorët.
Nga pikëpamja e modës, qytetari mesatar amerikan vazhdimisht ndjek rregullin themelor: sa më e pasur dhe më e vjetër ajo të bëhet, aq më keq ajo vesh ...


"Uniform" haute couture


Kërkesat për një gardërobë biznesi janë mjaft të larta. Ajo bazohet në disa kostume, funde, bluza dhe xhaketa përputhen në stilin, së bashku me një palë mbrëmje dhe veshjet e fundjavës (çfarë ngjarjeje festive mund të ndodhë në kompani). Zakonisht, gratë amerikane që punojnë në zyrë i përmbahen një stili konservator, për ata që, nga natyra e aktivitetit të tyre, duhet të takohen me "botën e jashtme" (klientët ose partnerët e kompanisë), thjesht janë të domosdoshme kostume të shtrenjta nga projektues të famshëm.
Nga rruga, për emrat e modës. Rreth 80 për qind e grave amerikane mbështesin prodhuesin kombëtar, dmth. Ata blejnë markat amerikane dhe kanadeze, emrat e të cilëve nuk do t'i tregojnë asgjë lexuesit tonë. Por ata nuk janë të nxitur nga ndjenjat patriotike, por nga një praktikë e shëndetshme - veshja e firmave lokale është më e lirë sesa ato të huaja. Megjithatë, nëse një grua amerikane merr një import më të lirë dhe me cilësi të lartë (nga rruga, nganjëherë ukrainase ose bjellorusisht), ajo do ta preferonte atë (sidomos për këmisha, bluza, mantele, rroba të reja dhe gjëra të tjera).
Përfaqësuesit e lartë të shoqërisë së lartë "detyrohen" të vishen në markat e shtrenjta, të cilat në Amerikë janë kryesisht italisht dhe frëngjisht - Armani, Prada, Versace, D & G. Më pëlqen - nuk më pëlqen, por nëse shkoni në darkë në Bush ose në një top bamirësie me pjesëmarrjen e mysafirëve VIP, jini të mirë, vendosni në një "uniformë couture".
Kur zgjedhin veshjet e mbrëmjes, gratë amerikane udhëhiqen ose nga stereotipet (francezët dhe italianët nuk do të ofrojnë modës së keqe) ose nga dëshira për të veshur diçka ekzotike (nga dy mantelet amerikane dhe ruse, ata do të zgjedhin të dytin).

Rinia Denim
Rinia "Denim"


Rinia amerikane më shumë e çliruar në çështjet e modës. Për shembull, veshjet e nxënësve përbëhen nga xhinse blu, kërcyes, bluza dhe këmisha. Sa për "emrat e modës", atëherë nuk ka idole të veçanta në mesin e të rinjve, mirë, përveç Gar, CK, DKNY, nëse, natyrisht, këto rroba janë shitur me një zbritje.
Ata nuk e pëlqejnë leshin dhe nuk e favorizojnë veçanërisht lëkurën (ndoshta, duke ngushëlluar, sepse një shtresë prej $ 2,000-3,000 nuk është e përballueshme për çdo vajzë). Megjithatë, nëse keni arritur të blini pantallona prej lëkure braziliane me çmim të ulët ose një xhaketë, ata janë të lumtur në sezonin e ditarit dy (Brazili për Amerikën është i njëjtë si për ne Turqia është një vend i shenjtë për blerjen e lëkurës).


Argëtim amerikan


Një pazar, nuk ka rëndësi, dalje apo lokale - argëtimi i preferuar i amerikanëve. A e dini se çfarë bëjnë shumë vajza adoleshente pas shkollës? Në rrugën për në shtëpi, ata shkojnë në të gjitha dyqanet në rrugën e tyre, studiojnë shumëllojshmërinë, zbulojnë se kur planifikohen shitjet, tregojnë mamitë e tyre për këtë dhe ato për këshilltarët e tyre të modës.
Amerikanët e vlerësojnë me të vërtetë kohën e tyre të lirë dhe prandaj preferojnë të blejnë në qendër: në një depo të madhe ose supermarket. Ata kurrë nuk do të shkojnë në kërkim të këpucëve të përshtatshme për një fustan të ri, por me siguri do të blejnë një fustan, këpucë, një kuletë dhe aksesorë në një dyqan ose ata do ta besojnë atë në konsulentin e tyre të modës.
Ky profesion po bëhet gjithnjë e më popullor në Amerikë. Vajzat me shije të mirë, si rregull, modelet e mëparshme, ndihmojnë gratë e biznesit të bëjnë dhe përditësojnë veshjet e tyre. Duke përdorur lidhjet e tyre në botën e modës dhe informacione të tjera, konsulentët janë gjithmonë të vetëdijshëm për lajmet e modës, koleksionet e reja në dyqane dhe ulje në ato të vjetra. Për më tepër, shërbimet e tyre përdoren jo vetëm nga zonjat e pasur të biznesit, por edhe nga gratë me të ardhura mesatare.


Këpucë rreth kokës


Shumë prej jush ndoshta kanë dëgjuar histori qesharake se si në Amerikë mund të takoni një vajzë që do të punojë në një kostum biznesi dhe atlete. Kjo na bën të qeshim, por vendasit as nuk buzëqeshin - ata e dinë shumë mirë se në çantën e saj ka një palë këpucë zyre të shtrenjta për $ 200.
Këpucë - kjo është veshja e shenjtë e shenjtë që punon amerikan. Ata mund të blejnë një bluzë të lira, por ata nuk do të kursejnë këpucë. Pra, nëse po flasim për biznese apo në mbrëmje, çmimi i $ 200500 nuk i trondit gratë amerikane
Kembe ose këpucë sportive për rekreacion - një bisedë krejt tjetër. Ajo mund të jetë e lirë, braziliane ose lokale, lëkurë ose artificiale.
Gratë amerikane nuk janë veçanërisht të obsesionuara me pajisje. Kjo sasi bizhuteri ari, e cila mund të shihet në një grua të zakonshme ukrainase që hipur në tramvaj gjatë ditës (vetëm një zinxhir me një varëse, një palë vathë, një byzylyk dhe një unazë), nuk lejohet nga gratë amerikane, veçanërisht në pasditen e punës. Ari është diçka nga kategoria e aksesorëve të mbrëmjes, por ato janë zbukuruar me moderim. Gratë amerikane shpesh veshin bizhuteri metalike - klip, vathë dhe unaza me plating ari, dhe për të demonstruar shijen e mirë që përdorin bizhuteri origjinale projektuesi me vlerë 100 $ e më shumë.
Si bizhuteri, ata përdorin syze me korniza moderne (edhe nëse nuk kanë probleme vizioni) dhe shikon. Megjithatë, veturat mund të duken mjaft të thjeshta (dhe kushtojnë $ 20-30), por disa shiritat origjinale të ndërrueshme mund t'i përditësojnë ato çdo ditë. Shtrenjtë Gucci, Rolex, Watches Longuine vlerë disa mijë dollarë janë të veshur vetëm nga ata që veshin Gucci. Nuk është e zakonshme përzierja e dy stileve të papërshtatshme - watches luksoze dhe kostume të pistave.


Dhe në dush ata i duan bluzat.


Gratë e Amerikës së Veriut në rastin e parë ndryshojnë rrobat e tyre në rroba joformale. Për shembull, një menaxher i zyrës që mban një kostum të shtrenjtë në punë, mund të shikojë përpara ditën kur ajo të ndryshojë në xhinse të veshur dhe një bluzë leshi në shtëpi.
Shtëpitë mund të jenë më të thjeshta - pantallona të lira dhe një triko akrilik të blerë në një nga dyqanet që shiten me zbritje. Pas punës dhe në fundjavë, gratë duan të veshin bluza dhe këmisha të meshkujve, të cilat i kushtojnë standardeve amerikane janë të ulëta - deri në 20 dollarë.

http://www.podruga.net

A e dini se çfarë bëjnë shumë vajza adoleshente pas shkollës?