19.08.2016, 15:37:31
Войти Зарегистрироваться
Авторизация на сайте

Ваш логин:

Ваш пароль:

Забыли пароль?

Навигация
Новости
Архив новостей
Реклама
Календарь событий
Right Left

Визнання громадянина безробітним: довідка про заробіток за останнім місцем роботи не завжди обов'язкова

Безробітним громадянам в Росії надається ряд соціальних гарантій - від надання психологічної підтримки до сприяння в пошуку роботи та виплати допомоги по безробіттю Безробітним громадянам в Росії надається ряд соціальних гарантій - від надання психологічної підтримки до сприяння в пошуку роботи та виплати допомоги по безробіттю. Однак для отримання такої допомоги в повному обсязі необхідно офіційне оформлення особи в якості безробітного, яке можливе лише при дотриманні певних умов. По-перше, громадянин повинен бути працездатним, але не мають роботи і заробітку, зареєстрованим в органах служби зайнятості з метою пошуку підходящої роботи, шукають роботу і готовим до неї приступити (п. 1 ст. 3 Закону РФ від 19 квітня 1991 № 1032-1 " Про зайнятість населення в Російській Федерації "; Далі - закон про зайнятість населення). По-друге, громадянин, зареєстрований з метою пошуку підходящої роботи, для прийняття рішення про визнання його безробітним повинен представити органам служби зайнятості за місцем проживання паспорт і трудову книжку або які замінять їх документи, а також документи , що засвідчують його кваліфікацію, і довідку про середній заробіток за останні три місяці, за останнім місцем роботи (П. 2 ст. 3 закону про зайнятість населення ). Особи, які вперше шукають роботу і не мають кваліфікації, представляють паспорт і документ про освіту.

КОРОТКО

Реквізити рішення: Постанова КС РФ від 6 жовтня 2015 р № 24-П .

Вимоги заявника: Визнати неконституційною норму, що закріплює обов'язковість подання громадянами, в тому числі колишніми індивідуальними підприємцями та особами, які не працювали протягом довгого часу, довідки про середній заробіток за останнім місцем роботи для визнання їх безробітним.

Суд вирішив: Само по собі встановлення певного переліку документів, необхідних для визнання особи безробітною, не порушує прав громадян. При цьому органи служби зайнятості не має права відмовити особам, які припинили індивідуальну підприємницьку діяльність або непрацюючих тривалий час, у визнанні безробітними лише через неподання ними відомостей про заробіток за останнім місцем роботи.

Неподання будь-якого з документів, зокрема довідки про заробіток з останнього місця роботи, нерідко стає підставою для відмови у визнанні громадянина безробітним ( визначення Московського міського суду від 14 травня 2015 р № 4г-5122/15 , Рішення Жовтневого районного суду м Володимира 27 лютого 2012 р у справі № 2-555 / 2012). Розглянувши справу про одне з таких відмов, КС РФ встановив, в яких випадках органи служби зайнятості не має права відмовити в реєстрації громадянина як безробітного навіть при відсутності довідки про середній заробіток (Постанова КС РФ від 6 жовтня 2015 р № 24-П " У справі про перевірку конституційності положень статті 3 Закону Російської Федерації "Про зайнятість населення в Російській Федерації" у зв'язку зі скаргою громадянина М. В. Чайковського "; Далі - Постанова).

фабула справи

Приводом для перевірки конституційності п. 1 і п. 2 ст. 3 закону про зайнятість населення стало звернення в КС РФ Чайковського М. В. (далі - заявник). 21 жовтня 2013 року заявника припинив діяльність в якості індивідуального підприємця, яку здійснював з січня 2006 року. 5 листопада 2013 року він звернувся в центр зайнятості населення за місцем свого проживання, щоб останній визнав його безробітним і посприяв у пошуку роботи. Разом із заявою він пред'явив копію свідоцтва про державну реєстрацію як ІП, повідомлення про зняття з обліку як ІП, диплом і трудову книжку. Центр зайнятості вказав, що реєстрація громадянина як безробітного неможлива без подання ним довідки про середній заробіток за останні три місяці, за останнім місцем роботи (враховується тільки робота за трудовим договором). Але письмової відмови у визнанні безробітним заявнику видано не було.

Заявник (позивач) звернувся до суду з позовом про визнання незаконною відмову центру зайнятості в реєстрації його як безробітного, відшкодування матеріальної шкоди в розмірі невиплаченої допомоги по безробіттю та компенсації моральної шкоди. Рішенням Комінтернівського районного суду міста Воронежа від 24 березня 2014 р залишеним без зміни апеляційною інстанцією (визначення судової колегії в цивільних справах Воронезького обласного суду від 15 липня 2014 у справі № 33-3511), в задоволенні позову йому було відмовлено.

Суди підкреслили, що вимога про визнання незаконною відмову центру зайнятості в реєстрації позивача як безробітний не може бути розглянуто, оскільки документально оформленого відмови немає. При цьому вони так само, як і орган зайнятості, порахували, що для визнання громадянина безробітним необхідно пред'явлення всіх зазначених в п. 2 ст. 3 закону про зайнятість населення документів, в тому числі довідки про середній заробіток за останні три місяці, за останнім місцем роботи. Довід позивача про те, що дану довідку неможливо отримати в зв'язку з ліквідацією останнього місця роботи - а їм згідно трудовій книжці заявника є Воронежская міська громадська організація "Товариство з охорони і захисту інтелектуальної власності" (в 2001-2002 роках він заміщав у ній посаду виконавчого директора) - суди не прийняли. Як зазначив Воронезький обласний суд (апеляційна інстанція), відомості про середній заробіток можна отримати, крім роботодавця, у архівної організації, якщо вона має у своєму розпорядженні цими даними ( п. 20 інформацією Мінпраці Росії від 5 березня 2013 р ). Інформації про звернення до такої організації позивач не надав, тому говорити про неможливість подання довідки про заробіток в силу об'єктивних причин не можна. Відповідно, не може бути задоволено і вимога позивача про стягнення допомоги по безробіттю.

У передачі касаційної скарги для розгляду в судовому засіданні суду касаційної інстанції заявнику було відмовлено (визначення Воронезького обласного суду від 26 вересня 2014 року, визначення ВС РФ від 2 грудня 2014 року).

Позиція КС РФ

КС РФ нагадав, що конституційне право громадян на захист від безробіття ( ч. 3 ст. 37 Конституції РФ ) Забезпечується шляхом здійснення заходів щодо сприяння повній, продуктивній і вільно обраній зайнятості, нейтралізації небажаних наслідків, пов'язаних з втратою роботи, і соціальної підтримки тих, хто офіційно визнаний безробітними. З метою реалізації зазначених заходів законом про зайнятість населення громадянам гарантовані наступні права:

  • на безплатне сприяння у підборі підходящої роботи, працевлаштування за посередництва органів служби зайнятості, інформування про стан на ринку праці ( п. 1 ст. 8 , п. 1 ст. 12 закону про зайнятість населення );
  • на безкоштовну консультацію, безкоштовне отримання в органах служби зайнятості інформації та послуг, які пов'язані з професійною орієнтацією, для вибору сфери діяльності, працевлаштування, проходження професійного навчання та отримання додаткової професійної освіти ( п. 1 ст. 9 закону про зайнятість населення );
  • на участь в оплачуваних громадських роботах ( п. 2 ст. 24 закону про зайнятість населення ). Це право мають ті громадяни, які зареєстровані в органах служби зайнятості з метою пошуку підходящої роботи.

Зазначені права надаються всім громадянам РФ незалежно від того, зареєстровані вони як безробітні чи ні, підкреслив Суд. Тим же, хто офіційно отримує статус безробітного, соціальна підтримка надається в більшому обсязі. Йдеться про допомогу по безробіттю, право на безкоштовне отримання послуг зі сприяння в переїзді і переселення в іншу місцевість для працевлаштування (з наданням відповідної фінансової підтримки), з професійної орієнтації та психологічної підтримки, право на професійне навчання і додаткову професійну освіту за направленням органів служби зайнятості з виплатою стипендії ( п. 2 ст. 9 , п. 2 ст. 12 , ст. 22.1 , ст. 23 , п. 1 ст. 28 закону про зайнятість населення ).

КС РФ зазначив, що саме по собі законодавчо встановлена ​​вимога про подання певних документів для визнання безробітним громадянина, зареєстрованого в органах служби зайнятості з метою пошуку підходящої роботи, не виходить за рамки дискреційних повноважень федерального законодавця, тому не може розглядатися ні як порушення права громадян на захист від безробіття, ні як применшення державних гарантій реалізації цього права. Однак при формуванні переліку необхідних документів законодавець повинен враховувати, що їх витребування має допомагати органам служби зайнятості надаватиме належну підтримку безробітним і не створювати при цьому необґрунтованих труднощів в реалізації права громадян на захист від безробіття ( абз. 2 п. 3 Постанови ).

Так, паспорт або замінюючий його документ необхідний для ідентифікації особистості особи, яка звернулася в органи зайнятості, трудова книжка, яка містить інформацію про трудовий стаж, зміст та умови трудової діяльності, - для визначення підстави і давності припинення цієї діяльності і підбору громадянину підходящої роботи. За загальним правилом підходящою вважається робота, в тому числі тимчасова, яка відповідає професійній придатності працівника з урахуванням рівня його кваліфікації, умов останнього місця роботи (за винятком оплачуваних громадських робіт), станом здоров'я, а також транспортної доступності робочого місця ( п. 1 ст. 4 закону про зайнятість населення ). Більш детальні вимоги до підбору підходящої роботи встановлені Урядом РФ ( постанову Уряду РФ від 7 вересня 2012 року № 891 ). Згідно з цими вимогами при підборі роботи необхідно враховувати професію (спеціальність) громадянина, посаду, вид діяльності, рівень освіти і кваліфікації, досвід і навички роботи, розмір середнього заробітку, обчисленого за останні три місяці, за останнім місцем роботи, висновок про рекомендований характер і умови праці , транспортну доступність робочого місця, а також вимоги роботодавця до кандидатури працівника (вони містяться у відомостях про вільні робочі місця та вакантні посади).

Про необхідність урахування розміру середнього заробітку при підборі громадянину нової роботи йдеться і в самому законі про зайнятість населення - в ньому встановлено, що пропонована робота, якщо заробіток за нею буде нижче середнього заробітку за останнім місцем роботи, не може вважатися придатною, за винятком випадків, коли середньомісячний заробіток громадянина перевищував величину прожиткового мінімуму працездатного населення у відповідному регіоні ( п. 4 ст. 4 закону про зайнятість населення ). Саме тому органи служби зайнятості і вимагають довідку про середній заробіток. Крім того, дана довідка потрібна для визначення розміру допомоги по безробіттю ( п. 1 ст. 30 , п. 1 ст. 22 закону про зайнятість населення ), А також стипендії, яка виплачується під час проходження професійного навчання та отримання додаткового профосвіти за направленням органів служби зайнятості ( п. 1 ст. 29 закону про зайнятість населення ). Розмір цих виплат є певну частку (у відсотках) від середнього заробітку безробітного, обчисленого за останні три місяці, за останнім місцем роботи.

При цьому для деяких категорій громадян, в тому числі тих, хто припинив індивідуальну підприємницьку діяльність, а також тих, хто хоче знову почати працювати після тривалої (більше одного року) перерви, встановлені інші критерії підходящої роботи і інший розмір допомоги з безробіття і стипендій. Для таких осіб підходящою вважається майже будь-яка робота. Головні вимоги - вона повинна оплачуватися і відповідати нормам трудового законодавства ( п. 3 ст. 4 закону про зайнятість населення ). Посібник ж по безробіттю виплачується зазначеним громадянам у мінімальному розмірі ( п. 2 ст. 30 і п. 1 ст. 34 закону про зайнятість населення ). КС РФ вже неодноразово вказував раніше, що ця диференціація заснована на об'єктивних критеріях (таких, як відсутність попередньої трудової діяльності або тривалість перерви в роботі), враховує відмінності в правовому статусі осіб, які працюють за трудовим договором, і осіб, які є ІП, і не може розцінюватися як порушення принципу рівності або обмеження права на захист від безробіття ( Визначення КС РФ від 21 грудня 2006 № 559-О , Визначення КС РФ від 29 травня 2012 року № 1002-Про , Визначення КС РФ від 24 вересня 2013 р № 1329-О та ін.).

Розмір стипендії, яка виплачується безробітним громадянам під час проходження професійного навчання або отримання додаткової професійної освіти за направленням органів служби зайнятості, для непрацюючих тривалий час осіб дорівнює мінімальній величині допомоги по безробіттю ( абз. 3 п. 1 ст. 29 закону про зайнятість населення ). Вказівки на те, як визначається розмір такої стипендії для колишніх ІП, визнаних безробітними, в законі немає. КС РФ вважає, що в цьому випадку застосовується порядок розрахунку величини стипендії для тих, хто шукає роботу після великої перерви, але тільки якщо до початку підприємницької діяльності такі громадяни працювали за трудовим договором. Якщо ж ні, то вони прирівнюються до осіб, які вперше шукають роботу, розмір стипендії яких також дорівнює мінімального розміру допомоги по безробіттю ( абз. 5 п. 4 Постанови ). Виходить, що в будь-якому випадку безробітним громадянам, які припинили індивідуальну підприємницьку діяльність, буде виплачуватися мінімальна стипендія.

Таким чином, розмір заробітку за попереднім місцем роботи не впливає ні оцінку допустимості пропонованої колишнім ІП та особам, які шукають роботу після тривалої перерви, оплачуваної роботи в якості підходящої, ні на величину виплачується їм допомоги по безробіттю, ні на розмір стипендії, підкреслив КС РФ. При цьому законодавчо встановлений закритий перелік категорій громадян, які не можуть бути визнані безробітними ( п. 3 ст. 3 закону про зайнятість населення ), Не включає в себе осіб, зареєстрованих з метою пошуку підходящої роботи, але не пред'явили органам служби зайнятості відомості про розмір середнього заробітку за останні три місяці, за останнім місцем роботи. Тому громадянам, які припинили індивідуальну підприємницьку діяльність або прагнуть відновити трудову діяльність після тривалої (більше одного року) перерви, які відповідають критеріям визнання безробітними ( п. 1 ст. 3 закону про зайнятість населення ), Не може бути відмовлено в оформленні цього статусу тільки на підставі неподання довідки про заробіток, вирішив Суд ( абз. 2 п. 5 Постанови ).

Варто зазначити, що неподання відомостей про заробіток за останнім місцем роботи не передбачено в якості підстави для відмови у визнанні безробітним і Правилами реєстрації безробітних громадян, при тому, що закріплений в них перелік випадків, в яких приймаються рішення про таку відмову, закритий ( п. 9 зазначених правил ). Саме з такою мотивуванням деякі суди визнавали відмова органів служби зайнятості у визнанні громадян безробітними через відсутність у них довідки про заробіток незаконним (наприклад, апеляційне визначення СК у цивільних справах Алтайського крайового суду від 15 липня 2015 у справі № 33-6642 / 2015 ).

Крім того, КС РФ ухвалив, що органи служби зайнятості не має права ухилятися від прийняття рішення з питання визнання безробітним зареєстрованого з метою пошуку підходящої роботи громадянина, який припинив індивідуальну підприємницьку діяльність, або особи, яка хоче знову почати працювати після великої перерви, через неподання ним довідки про середній заробіток за останнім місцем роботи ( абз. 1 п. 5 Постанови ). Подібне ухилення призводить до невизначеності правового становища таких осіб у відносинах з органами служби зайнятості і створює перешкоди для реалізації їх права на захист від безробіття, як це і сталося у випадку із заявником.

ДУМКА

Сергій Маврін, заступник голови КС РФ:

"Органи служби зайнятості не має права відмовити громадянам, які припинили підприємницьку діяльність, а також особам, які не працювали більше року, у визнанні їх безробітними лише через відсутність у них довідки про розмір середнього заробітку з останнього місця роботи. При цьому не має значення, за чому громадянин не може уявити таку довідку - будь то ліквідація організації, де він раніше працював, і неможливість отримання відповідних відомостей в архіві, відсутність попередньої трудової діяльності або якісь інші обст тва. Витребування від колишніх індивідуальних підприємців і тривалий час непрацюючих громадян довідки про їх середній заробіток позбавлене практичного сенсу, оскільки розмір їх середнього заробітку не має значення ні при вирішенні питання про оцінку пропонованої їм роботи в якості підходящої, ні при нарахуванні допомоги по безробіттю або стипендії на период обучения по направлению органов службы занятости".

дане тлумачення п. 1 и п. 2 ст. 3 закону про зайнятість населення є загальнообов'язковим. Саме воно, і ніяке інше, повинно використовуватися в правозастосовчій практиці.

Документи по темі:

Читайте також:

Без власного бажання
У зв'язку з погіршенням економічної ситуації багато росіян починають побоюватися втрати роботи. Як уникнути цього або зменшити негативні наслідки?

Як уникнути цього або зменшити негативні наслідки?